Mazowsze serce Polski nr 3
Pomoc Ukrainie
Zorganizowano 5 kursów pociągu humanitarnego Kolei Mazowieckich przewożącego uchodźców z granicy ukraińskiej na Mazowsze.
3,5 tys. osób głównie kobiety z dziećmi skorzystało z kursów samorządowego pociągu humanitarnego.
Bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy uruchomiły stołeczne przychodnie Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii na Koszykowej 79b (tel. 22 468 24 29).
Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił infolinię dla obywateli Ukrainy (tel. 22 578 45 80).
Mirosław Adam Orliński (wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego, klub radnych PSL)
Serdecznie dziękuję Mazowszanom za okazane serce i zaangażowanie w pomoc przekazywaną każdego dnia uchodźcom z Ukrainy. Ci umęczeni wojną i wielodniową tułaczką ludzie odnaleźli u wielu z nas swój drugi dom, azyl, bezpieczne miejsce na przeczekanie tego strasznego aktu agresji na ich kraj. Oficjalne podziękowanie mieszkańcom Mazowsza sejmik sformułował w stanowisku przyjętym podczas ostatniej sesji. Słowa jednak i tak nie wyrażą ogromnej dumy i podziwu dla naszej mazowieckiej wspólnoty, która zadziałała błyskawicznie, skutecznie, a przede wszystkim bezinteresownie.
5 mln zł Mazowsze przeznaczyło na pomoc Ukrainie. Władze regionu zakupią środki medyczne i opatrunkowe, a także niezbędne wyposażenie.
Samorząd województwa przygotował projekt unijny, dzięki któremu możliwe będzie wsparcie uchodźców przebywających na terenie Mazowsza. Na ten cel chce przeznaczyć 15 mln zł.
90 osób - tylu uchodźców z Ukrainy przebywało na oddziałach 20 marszałkowskich placówek medycznych. (Stan na 17 marca).
8 ambulansów sprawnych (choć wycofanych z eksploatacji), wypełnionych darami Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał mieszkańcom Ukrainy.