Mazowsze serce Polski nr 3

Podsłuchane podpatrzone

resized_bibl plonsk.jpg

Radni Artur Czapliński i Krzysztof Skolimowski mówią o tym, jaka będzie lekcja z nauki zdalnej. W rubryce także o sukcesie licealistki, która stworzyła sklep „Rumianki i bratki”.

Ciekawostki Mazowsza

Sukces licealistki na skalę europejską!

Mazowszanka, 17-letnia Krystyna Paszko, zdobyła nagrodę Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego za Solidarność Obywatelską 2020.  Licealistka z Warszawy stworzyła fikcyjny sklep internetowy „Rumianki i bratki”. Oferuje on pomoc ofiarom przemocy domowej, która nasiliła się w dobie pandemii. Wystarczy, że skontaktują się one ze sklepem i złożą zamówienie, które w rzeczywistości jest szyfrem. Brawo za pomysłowość!

Wypożycz „Mazowsze”

Lokalna prasa, ogólnopolskie dzienniki czy tygodniki oraz pisma specjalistyczne, a wśród nich nasz miesięcznik „Mazowsze serce Polski”. Tak na półkach prezentuje je Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku i zachęca do wypożyczania tak samo jak książki. Fajna sprawa! Dziękujemy!

Zdaniem radnego: Jaka lekcja z nauki zdalnej?

Krzysztof Piotr Skolimowski (KO) przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Edukacja w dobie pandemii będzie mieć podobny efekt jak tajne nauczanie w czasie II wojny światowej. I wtedy, i obecnie, uczą się głównie ci, którzy mają silną motywację. Jeśli ktoś nie chce się uczyć, to może „zniknąć” z systemu edukacji. Dzieje się tak mimo tytanicznego wysiłku nauczycieli. W konsekwencji będziemy mieć pokolenie epoki koronawirusa, które po zakończeniu pandemii będzie musiało uzupełnić wiedzę.

Artur Czapliński (PiS) wiceprzewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej

Na pewno będzie dużo problemów zarówno dydaktycznych, jak i wychowawczych, z którymi już mamy do czynienia. Innym aspektem jest sytuacja psychologiczna i społeczna uczniów podczas edukacji zdalnej. We wszystkich przypadkach wspólnie musimy zadbać o minimalizowanie ewentualnych strat pedagogicznych. Jeżeli będzie to nasza wspólna sprawa i podejdziemy do problemów odpowiedzialnie, wierzę, że wszystko dobrze się skończy.

Kalendarium marzec

  1. 591 lat temu, 4 marca 1430 r., Władysław II Jagiełło, przebywający w swoim folwarku łowieckim w Jedlni, złożył pieczęć na dokumencie nadającym szlachcie specjalne prawa. Do historii przeszedł on jako przywilej jedlneński
  2. 190 lat temu, 31 marca 1831 r., Powstanie listopadowe: stoczono bitwę pod Dębem Wielkiem
  3. 95 lat temu, 21 marca 1926 r., założono klub sportowy Broń Radom
  4. 50 lat temu, 24 marca 1971 r., powołano Muzeum Etnograficzne w Sierpcu. W 1987 r. przekształcono je w Muzeum Wsi Mazowieckiej
  5. 1 rok temu, 8 marca 2020 r., odkryto pierwszy przypadek koronawirusa na Mazowszu

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony