Mazowsze serce Polski nr 3

Dwudziesta stolica

kościół w Cegłowie.jpg Autor: Jarosław Wójcicki

Jarmarki, przeglądy piosenek, wydarzenia sportowe czy konferencje naukowe – bieżący rok w powiecie mińskim zapowiada się wyjątkowo ciekawie. To właśnie ten powiat został Stolicą Kultury Mazowsza 2021 i otrzyma od Samorządu Województwa Mazowieckiego wsparcie na realizację imprez.

W tym roku Ziemia Mińska świętuje dwa wyjątkowe jubileusze nadania praw miejskich: 600-lecie Mińska Mazowieckiego i 400-lecie Cegłowa. Połączenie ze zwycięstwem w dwudziestej edycji konkursu na „stołeczność” oznacza tylko jedno – rok pełen wrażeń, w tym artystycznych.

Szczegóły zdradza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, która zaznacza, że powiat miński zainteresował komisję konkursową integracyjnymi przedsięwzięciami:

– Powiat zadbał przede wszystkim o włączenie wszystkich mieszkańców w realizację projektu. To bardzo ważne, aby każdy mógł czuć się współtwórcą i realizatorem zaproponowanych wydarzeń.

Zastrzyk gotówki od samorządu Mazowsza to pieniądze na konkretne działania, na co zwraca uwagę Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa:

 – Ten tytuł to szansa dla domów kultury, muzeów, instytucji pozarządowych czy nawet lokalnych niezależnych artystów. Dzięki wsparciu będą mogli zrealizować swoje pomysły na wydarzenia kulturalne oraz różnego rodzaju akcje społeczne. 

Jednak zanim sprawy nabiorą tempa, warto przypomnieć, co przyciąga turystów do tego wyjątkowego powiatu.

Na szklanym ekranie

W 2006 r. Telewizja Polska rozpoczęła emisję serialu „Ranczo”, którego akcja toczy się w fikcyjnym miasteczku Wilkowyje, położonym w okolicach Radzynia Podlaskiego. Serialowe Wilkowyje to tak naprawdę kilka miejscowości województwa mazowieckiego. Jednak większość zdjęć na potrzeby produkcji jest kręcona w Jeruzalu. Są tam m.in.: wilkowyjska szkoła (w rzeczywistości biblioteka w Jeruzalu), miejski rynek, sklep Więcławskiej, przystanek autobusowy, kościół, plebania, ośrodek zdrowia dra Wezóła, domy głównych bohaterów – Więcławskich, Hadziuków i Witebskiego.

Ale to nie jedyna lokalizacja na terenie powiatu mińskiego, w której powstaje serial. Budynek urzędu gminy oraz posterunek policji w Latowiczu „zagrały” analogiczne placówki w serialu. W miejscowości Płomieniec stoi filmowy dom rodziny Solejuków, w Rozstankach dom filmowego wójta, a w Strachominie mamy knajpę „U Japycza”. Inny popularny serial telewizyjny – „Plebania”, kręcony jest na terenie kościoła i plebanii w Okuniewie.

Skarb Cegłowa

Mowa o ołtarzu, datowanym na około 1510 r., a sygnowanym przez Lazarusa Gertnera z Ulm, ucznia Wita Stwosza. Dzieło możemy podziwiać w jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków mińskiej ziemi –  szesnastowiecznej farze pw. św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła w Cegłowie.

„Gotycki tryptyk (ołtarz złożony z trzech skrzydeł) był świadkiem wcielenia Mazowsza do Królestwa Polskiego. Przed nim modlili się ostatni Jagiellonowie, a w 1573 r. po elekcji Henryka Walezego w asyście prymasa, duchowieństwa i senatorów Rzeczypospolitej rozległa się pieśń Te Deum laudamus. Kiedy zaś w 1588 r. zmarł Stefan Batory, jego szczątki przez trzy dni wystawione były pod tryptykiem. W 1611 r. w związku z budową nowego ołtarza z inicjatywy króla Zygmunta III Wazy ołtarz zesłany został na mazowiecką prowincję. Na szczęście – dzięki temu przetrwał do dziś”.

Serce Sulejówka

Willa Milusin w Sulejówku, przy ul. Oleandrów 5, zbudowana została przez Komitet Żołnierza Polskiego w 1923 r. według projektu Kazimierza Skórewicza. Sławę zawdzięcza Józefowi Piłsudskiemu, który mieszkał w dworku do 1926 r., a przez kolejne lata przyjeżdżał na wypoczynek. Stawiał pasjanse, grywał w szachy, wypijając przy tym ogromne ilości mocnej i słodkiej herbaty. Do Milusina zapraszał tylko najbliższych przyjaciół i współpracowników, m.in. Ignacego Paderewskiego i Macieja Rataja, którym pozwalał na organizowanie suto zakrapianych rautów. Milusin jest częścią większego kompleksu, na który składają się: willa Otradno, willa Bzów oraz przestronny ogród. Obecnie znajduje się tu muzeum biograficzne prowadzone przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego.

„Ptasi” specjał

Sójka mazowiecka to przysmak z terenu wschodniego Mazowsza i choć nie do końca wiadomo, skąd pochodzi jej nazwa, właśnie pod tym określeniem została wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa mazowieckiego. Kilkadziesiąt lat temu wypiekano ją razem z chlebem, czyli mniej więcej co dwa tygodnie.

Potrawę przygotowuje się z cienkiego ciasta drożdżowego, wyrobionego z mąki, oleju, drożdży i soli oraz nadzienia, czyli zmieszanych w odpowiednich proporcjach: kapusty kiszonej, kaszy jaglanej, skwarek, czasem grzybów. Wyrabiane ręcznie ciasto powinno być miękkie i wyrośnięte, a kapusta kiszona musi być koniecznie własnej produkcji. Oderwane z całości kawałki ciasta formuje się w kule i rozwałkowuje na płasko w bardzo cienkie płaty. Następnie wypełnia się je farszem i zawija w duże pierogi. Ulepione w ten sposób sójki najlepiej posmarować zbełtanym jajkiem. Zyska się dzięki temu dodatkowy „efekt wizualny”, czyli połyskującą powierzchnię. Tak przygotowane pierogi wkłada się do piekarnika na około 1,5 godziny. Więcej na: mazowieckiszlaktradycji.com .

Co nas czeka?

W harmonogramie wydarzeń realizowanych w ramach Stolicy Kultury Mazowsza 2021 znajdziemy takie wydarzenia jak: „Mazowiecki Przegląd Piosenki Znanej i Nieznanej STRUNA”, „Noc w Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem”, cykl „Zapoznanie z gen. Józefem Hallerem”: Konferencja naukowa „20 lat z Hallerem”, „III Błękitny Bieg w hołdzie gen. Józefowi Hallerowi”, a także „Święto Miasta Sulejówek – Dzień Marszałka” czy „Jarmark folkowy w Wilkowyjach”, na który wraz z organizatorami serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Mazowsza.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony