Mazowsze serce Polski nr 8
Smaki Mazowsza
Mogą być białe, czerwone lub czarne. Porzeczki to jedne z najzdrowszych owoców. Bez względu na to, które wybierzemy, przysłużymy się zarówno zdrowiu, jak i urodzie. Trzy porzeczkowe siostry mają także brata, który w niczym im nie ustępuje.
Czarna moc
Czarne porzeczki uchodzą za jedne z najzdrowszych owoców. I słusznie. Są potężnym źródłem minerałów (potasu, sodu, żelaza, wapnia, siarki, magnezu) i witamin (A, C, K oraz z grupy B). Jedna szklanka owoców pokrywa trzykrotne dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Witamina K wspomaga krzepnięcie krwi – w medycynie ludowej na krwawienia przykładano papkę ze zgniecionych owoców. Owoc znalazł się też na liście ORAC, która zawiera produkty spożywcze o znacznej ilości roślinnych przeciwutleniaczy. Czarne porzeczki zajmują na tej liście trzecie miejsce wśród owoców jagodowych (po aronii i żurawinie).
Czerwone złoto
Czerwone porzeczki to skarbnica witamin C oraz A w postaci karotenu, czyli dwóch silnych antyutleniaczy. Mają również sporo witamin z grupy B, które bardzo korzystnie wpływają na układ nerwowy. Podobnie jak czarne, działają moczopędnie, przyspieszają także gojenie się ran. Rozgnieciona papka z czerwonych porzeczek służy jako „wybielacz piegów”.
Biała siła
Białe porzeczki także mają korzystne działanie na zdrowie. Wpływają na profilaktykę udaru mózgu, zawału serca i miażdżycy. Tak jak poprzedniczki, poprawiają odporność i zapobiegają infekcjom.
Zielony brat
Trzy porzeczkowe siostry mają także brata, który w niczym im nie ustępuje. Mało kto wie, że oficjalna nazwa agrestu to… porzeczka agrest.
Wino z czerwonych porzeczek
- 1 kg czerwonych porzeczek
- 1 kg cukru
- 2 l wody
- drożdże winne
Przygotowanie:
- Wodę zagotować i rozpuścić w niej cukier, letnim syropem zalać umyte owoce.
- Następnie dodać drożdże i pozostawić na sześć tygodni (aż przestanie „chodzić”).
- Wino zlać do butelek i pozostawić do sklarowania.
Przepis pochodzi z książki „Poznajemy smaki Mazowsza” wydanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.