Mazowsze serce Polski nr 8
Tym żyje samorząd
„Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że PiS wycofuje się z pomysłu Mazowsza, janosikowe będzie zmienione. Potwierdzono już 30 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt.
PiS wycofa się z pomysłu podziału Mazowsza?
Wszystko wskazuje na to, że strona rządowa wycofuje się ze swojego pomysłu dotyczącego dzielenia województwa. Tak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
Skąd ta zmiana decyzji? Są trzy powody. Pierwszy to podział unijnych pieniędzy, który jest już znany. Uwzględniono w nim podział statystyczny Mazowsza (a nie administracyjny). Po drugie – jak podaje dziennik – „sytuacji nie ułatwia wewnętrzny podział w PiS na temat zmian na mapie województw” . Pierwotny projekt „zakłada podział regionu na dwa, czyli metropolitalny warszawski złożony z miasta i przyległych powiatów, oraz reszty, czyli mazowieckiego obwarzanka (…) pojawił się także konkurencyjny pomysł przyłączenia Radomia do Kielc i utworzenia województwa staropolskiego bis (…). Ale ten pomysł nie budzi entuzjazmu posłów ze świętokrzyskiego, którzy zwracają uwagę na lokalne animozje z Radomiem” . Trzecia kwestia to pandemia i być może czwarta fala zachorowań, co nie jest dobrym momentem na wybory.
W obronie demokracji
„Dziś wartości bezcenne dla wielu pokoleń Polaków: wolność, demokracja, tolerancja są zagrożone. Zagrożone jest nasze dalsze członkostwo w Unii Europejskiej” – napisali sygnatariusze Porozumienia na rzecz współpracy. Zawarli je: Senacki Zespół Samorządowy oraz stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”, „Wielkopolska – Kierunek Europa”, „Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa”, „Łączy nas samorząd”. Zobowiązali się współpracować przy inicjatywach legislacyjnych służących rozwojowi polskiej samorządności oraz dalszej poprawie jakości życia.
Janosikowe do poprawki
Szykują się zmiany dotyczące janosikowego, czyli podatku opłacanego przez bogatsze samorządy na rzecz biedniejszych.
– Jesteśmy za zmianą systemową, żeby janosikowe było raczej oparte na sytuacji bieżącej i potrącane z nadwyżek bieżących dochodowych i to, myślę, byłoby dobrym rozwiązaniem – powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza.
Poza tym ma już nie być tak, że gminy, powiaty czy województwa najpierw muszą przekazywać pieniądze, a potem je otrzymywać jako mniej zamożna jednostka. Ministerstwo chce też uniknąć sytuacji, gdy bogatszy samorząd po przekazaniu środków, miałby mniejsze dochody na mieszkańca niż beneficjent.
Uwaga, wścieklizna!
Niemal 30 – tyle przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich odnotowano na Mazowszu, a dokładnie na terenie powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego i radomskiego. Chorobę potwierdzono u lisów wolnożyjących, jenota, sarny i nietoperza.
W związku z tym wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie nr 12 z 27 kwietnia br., które na obszarze zagrożonym m.in. zakazuje organizowania wydarzeń z udziałem zwierząt wrażliwych na wściekliznę, m.in. targów i wystaw.