Mazowsze serce Polski nr 10
Smaki Mazowsza
SCHAB SPOD RADZIEJOWIC
- 0,5 kg schabu
- 10 dag smalcu
- 3 suszone śliwki
- łyżka miodu
- kilka grzybów (podgrzybki, borowiki)
- szklanka wywaru warzywnego
- trochę rodzynków
- pieprz
- sól
- 1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina (opcjonalnie)
W delikatnym wywarze warzywnym dusimy grzyby. Pod koniec dodajemy odrobinę rodzynków, łyżkę miodu i śliwki. Przyprawiamy solą i pieprzem. Mięso rumienimy ze wszystkich stron na smalcu. Przekładamy do brytfanny i zapiekamy w piekarniku około 1 godz., polewając bulionem lub winem. Miękki schab kroimy na plastry i polewamy sosem ze śliwek.
Przepis pochodzi z publikacji „Specjały kuchni mazowieckiej” wydanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Królowa jesieni
Znamy 2 tys. odmian śliwek, ale tylko dwa typy: europejską i japońską. Tę pierwszą archeologowie znajdowali już w neolitycznych grobach, ta druga jest znana w Japonii od zaledwie 400 lat. Jeśli śliwka jeszcze nas do siebie nie przekonała, to spokojnie – na układ nerwowy też wpływa pozytywnie.
Uroda i zdrowie
Śliwki to kolejny dar ogrodu, który zadba o urodę. Duża zawartość witamin C i K ma dobry wpływ na cerę naczynkową, bo ten tandem uszczelnia naczynia krwionośne. Dobrze wpływa też na figurę, bo śliwki hamują apetyt na słodycze (warto pamiętać, że owoce suszone mają więcej kalorii niż świeże). Poza tym wyglądamy pięknie, kiedy jesteśmy zdrowi. Sprzyja temu pełen zestaw witamin – poza C i K – śliwki zawierają także A, B6 i E, potas, magnez, wapń i żelazo oraz mnóstwo błonnika. To wszystko zapewnia działanie antynowotworowe, antymiażdżycowe i regulujące wchłanianie złego cholesterolu.
Śliwka do grobowca
Starożytni Egipcjanie chowali swoich bliskich ze sporym zapasem śliwek. Miały im zapewnić radość w zaświatach.