Patron Roku

Mazowsze wybrało patrona i upamiętniło wydarzenie roku 2023

Rok 2023 będzie Rokiem Aleksandra Sochaczewskiego oraz Rokiem Powstania Styczniowego. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwały ustanawiające patrona i upamiętniające wydarzenie nadchodzącego roku.

W 2023 roku przypada 180. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci wybitnego polskiego artysty żydowskiego pochodzenia Aleksandra Sochaczewskiego. Za udział w powstaniu styczniowym był więziony w Cytadeli Warszawskiej, a następnie zesłany na Syberię. Jego dzieła stanowią swoistego rodzaju dokumentację niedoli Polaków skazanych na banicję bezpośrednio po upadku Powstania Styczniowego.

W przyszłym roku przypada również 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Jest to jedno z największych powstań narodowych. Bitwy pomiędzy powstańcami i Moskalami odbywały się w niemal każdym powiecie, stąd na terenie Mazowsza znajduje się wiele upamiętnień tego zrywu narodowowyzwoleńczego. Za udział w Powstaniu wielu Polaków zostało więzionych i zesłanych na katorgę na Syberię, gdzie spędzili wiele lat. Tylko niewielu Sybiraków przeżyło to zesłanie i doczekało się wolnej Polski. W trakcie Powstania Tymczasowy Rząd Narodowy, podpisując dokumenty, używał pieczęci składającej się z 3 herbów: Polski, Litwy i Ukrainy.

„Rok Aleksandra Sochaczewskiego” został ogłoszony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałą nr 208/22 z 20 grudnia 2022 r., a „Rok Powstania Styczniowego” uchwałą nr 207/22 z 20 grudnia 2022 r.

Dla upamiętnienia ustanowionych przez Sejmik Województwa Mazowieckiego patrona i wydarzenia roku 2023 na Mazowszu zostały zaplanowane różnorodne przedsięwzięcia kulturalne przy współpracy z instytucjami, które zarekomendowały wyżej wymienione kandydatury.

Do włączenia się w obchody „Roku Aleksandra Sochaczewskiego” i „Roku Powstania Styczniowego” zapraszamy także inne organizacje. Ciekawe inicjatywy postaramy się wesprzeć materiałami promocyjnymi lub w innej możliwej do realizacji formie.


Informacje w powyższej sprawie można uzyskać pod numerem telefonu 22 59 79 538.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony