Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Ziemianie naukowcy
W Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbyła się jubileuszowa X sesja naukowa pn. „Ziemianie naukowcy”.
Znaczenie ziemian dla polskiej nauki
Podczas sesji przedstawiono sylwetki wybitnych przedstawicieli ziemiaństwa, którzy w XVIII, XIX i na początku XX wieku poświęcali swój czas i pieniądze na zgłębianie różnych obszarów wiedzy. Wiedza ta przyczyniła się do rozwoju polskiej nauki. Przedstawiono m.in. biografie: Stefana Leona Makowieckiego, księżnej Anny Jabłonowskiej, Aleksandra Sapiehy, Kajetana Kraszewskiego, Tymoteusza Łuniewskiego czy Kazimierza Rogulskiego. Zajmowali się oni m.in. botaniką i ogrodnictwem, tym samym unowocześnieniali produkcję rolną w swoich majątkach. Inni eksperymentowali z elektrycznością i muzyką. Podróżowali także po Europie i nawiązywali kontakty z wybitnymi naukowcami. Tworzyli w swoich posiadłościach biblioteki. Fundowali również stypendia naukowcom uniwersyteckim umożliwiając rozpowszechnianie wiedzy wśród innych osób.
Wśród prelegentów obecni byli: dr Maria Hanna Makowiecka – potomek ostatnich właścicieli dworu w Woli Suchożebrskiej, prof. Franciszek Midura z Akademii Nauk Stosowanych im. Wincenta Pola w Lublinie, Artur Rogalski z Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, dr Grzegorz Welik z Archiwum Państwowego w Siedlcach, dr Marcin Schirmer z Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, dr Andrzej Chojnacki z Muzeum Regionalnego w Siedlcach, dr Mirosław Roguski z czasopisma naukowego Rocznik Liwski.
Cykliczne sesje
Muzeum Regionalne w Siedlcach, organizuje cyklicznie, co dwa lata sesje poświęcone problematyce szlachecko-ziemiańskiej. W 2004 r. odbyła się pierwsza tego typu sesja. Owocem każdego spotkania są publikacje, które ukazują się w następnym roku kalendarzowym.