Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Wykopki w sierpeckim skansenie

Konie zaprzężone do kopaczki, za nimi zbierający ziemniaki, obok zwiedzający Autor: Dariusz Krześniak

Prawie 5,5 tys. osób wzięło udział w tradycyjnych wykopkach w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (placówka kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego).

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W niedzielę 4 września nie brakowało chętnych nie tylko do pomocy w zbieraniu ziemniaków za konną kopaczką, ale również obserwowania innych jesiennych prac polowych i domowych oraz poznawania tradycji ludowych.

Jesienne prace

Na polu w tumanie kurzu pracowała kopaczka konna, a obok kobiety i mężczyźni w strojach chłopskich wspierani przez ochotników wykopywali i sortowali kartofle. Wielu zwiedzających z zainteresowaniem obserwowało prezentację konnej orki i bronowania. Mieli też oni okazję do poznania zwyczajów i prac związanych z przygotowaniami do zimy na wsi. W jednej z zagród kobiety mechanicznie gręplowały wełnę, przed inną powstawała beczka ze słomy. W chałupach szatkowano i kiszono w beczce kapustę oraz suszono na arfach owoce. We wiatraku odbywały się pokazy pracy młynarza.

Lekcja folkloru dla najmłodszych

Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Były warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi ozdabiali roślinami rysunki wiewiórek, jeży i jesiennych drzew. Mogli też bawić się replikami zabawek z początku XX wieku albo uczestniczyć w pokazach „Jak to ze zbożem było?” w stodole młynarza.  W swoich warsztatach pracowali kowal, szewc, plecionkarz, stolarz i rzeźbiarz, a zielarka udzielała porad na temat właściwości ziół i roślin leczniczych.

Coś dla ciała, coś dla ducha

Mieszkańcy wsi wiedzieli, że plony zawdzięczają własnej pracy i Bożemu błogosławieństwu, dlatego w programie nie zabrakło uroczystej mszy świętej w zabytkowym kościele z Drążdżewa w intencji udanych zbiorów. A  że człowiek po to zbiera plony, żeby nikt nie był głodny, zwiedzający mieli również możliwość skosztowania wiejskich wyrobów. Na polanie w pobliżu amfiteatru znalazły się potrawy, przekąski i napoje tradycyjnej kuchni. Od uczestniczących w kiermaszu wystawców można też było nabyć wyroby rękodzielnicze, naturalne kosmetyki, produkty pszczele, artykuły dekoracyjne i ręcznie wykonaną biżuterię. Na muzealnej scenie wystąpiła wielokrotnie nagradzana Kapela Brodów, wykonująca tradycyjną muzykę ludową z wykorzystaniem unikalnego już dzisiaj instrumentarium.

Skansen zaprasza

Wykopki w skansenie nie kończą sezonu imprez w Muzeum Wsi Mazowieckiej. W każdą niedzielę września odbywać się będą „Niedziele w skansenie”, poświęcone obrzędowości i wiejskiemu rękodzielnictwu. 10 września będą to Europejskie Dni Dziedzictwa, poświęcone w tym roku związkom między folklorem polskim i ukraińskim (wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny). Więcej informacji o muzealnych przedsięwzięciach można znaleźć na stronie mwmskansen.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony