Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Warszawa Herberta – quest dla młodzieży

Nie w zaciszu domowym ani w czytelni – jeśli jesteś uczniem, Zbigniewa Herberta możesz poznać na ulicach Warszawy! Weź udział w grze terenowej „Trzeba być podróżnikiem, nie turystą”.

Dzięki grze, zorganizowanej przez Muzeum Literatury z okazji ogłoszonego przez Sejmik Województwa Mazowieckiego roku Zbigniewa Herberta, młodzi będą mogli już 8 października aktywnie odkrywać związki ze stolicą jednego z najwybitniejszych polskich poetów, filozofa, eseisty i twórcy „Pana Cogito”.

Spacer po Warszawie śladami Zbigniewa Herberta

Inauguracja questu „Trzeba być podróżnikiem, nie turystą” pozwoli uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych poznać tę część życia i twórczości poety, która ściśle wiązała się z miastem, w którym mieszkał i tworzył. Gra pozwala spojrzeć na Warszawę Herberta nie tylko przez pryzmat miejsc, które odwiedzał i które go inspirowały, ale także przez tworzone przez niego dzieła.

– W tej grze uczniowie nie tylko rywalizują o nagrody, ale przede wszystkim poznają życie i twórczość Herberta z innej perspektywy – mówi kustosz Piotr Prasuła z Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Literatury – Quest to okazja do tego, by zastanowić się głębiej, w jaki sposób niepowtarzalna atmosfera stolicy i środowisko literackie jego czasów miało wpływ na to, jak kształtowała się literacka wrażliwość artysty.

Na czym polega zabawa?

Questing to forma gry terenowej, w której uczestnicy mają do pokonania nieoznakowaną w terenie trasę związaną z określoną tematyką. To, dokąd należy iść, gracze muszą wywnioskować sami na podstawie umieszczonych w opisie trasy rebusów i zagadek. Należy mieć oczy szeroko otwarte, bo rozwiązania łamigłówek znajdują się w terenie – może być to detal architektoniczny, napis na budynku czy kierunek, który wskazuje postać na mijanym pomniku.

W tym przypadku uczniowie będą odkrywać literacką i historyczną stronę Warszawy. Zadaniem drużyn będzie jak najszybsze ukończenie trasy i poprawne rozwiązanie wszystkich zagadek.

– Questing idealnie łączy edukację z zabawą, co sprawia, że historia i literatura stają się jeszcze bardziej przystępne dla młodzieży – mówi Edyta Lenart-Wojna, prezes zarządu Fundacji Questingu – Uczniowie będą musieli wykazać się uważnością, dokładnie przyjrzeć się mijanym obiektom oraz skrupulatnie przeczytać opis trasy, w którym nie brakuje informacji o życiu i twórczości Herberta. Wierzymy, że wiedza zdobyta przez doświadczenie zostanie z uczniami na dłużej.

Największą wartość questu stanowi wiedza o Zbigniewie Herbercie, ale uczniowie, którzy wezmą w nim udział, mogą liczyć na dodatkowe niespodzianki: członkowie trzech najlepszych drużyn otrzymają bony zakupowe.

Jak wziąć udział?

Szczegółowe informacje na temat tego, jak wziąć udział w grze oraz regulamin questu można znaleźć w zakładce „Dzieje się na Mazowszu”.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony