Aktualności - kultura, promocja, turystyka
W sierpeckim ratuszu o kościołach i kamieniach młyńskich
O młynie eucharystycznym i tajemniczych kamieniach młyńskich mogli dowiedzieć się słuchacze w zabytkowym ratuszu, należącym do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podczas spotkania z cyklu „W czwartki o kulturze”.
W sierpeckim ratuszu 23 marca odbył się kolejny wykład z cyklu „W czwartki o kulturze”. Tym razem gościem był dr Dariusz Brykała – doktor nauk o Ziemi z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie dotyczyło wykorzystania kamieni młyńskich nie tylko użytych jako materiału budowlanego, ale również świadomie zamieszczonych w pobliżu prezbiterium.
Prowadzący spotkanie przedstawił wizję umieszczania kamieni młyńskich w przestrzeniach sakralnych. Uczestnicy wykładu starali się rozwiązać zagadkę: dlaczego i kiedy rozmieszczano kamienie młyńskie w ścianach świątyń chrześcijańskich, jaka była ich pierwotna funkcja, oraz gdzie dokładnie znajdują się historyczne młyny i jaka jest ich symbolika w kościołach.
Dr Dariusz Brykała uzmysławiał potęgę wyjątkowych kamieni, szczególnie licznie występujących w pewnych regionach. Naukowiec szczegółowo opowiedział o średniowiecznej teorii tzw. młyna eucharystycznego, znanej głównie w krajach niemieckojęzycznych, a dzięki ukazanym przykładom słuchacze odbyli wycieczkę po niedalekich miejscowościach, gdzie pojawiają się świątynie z wmurowanymi w ściany kamieniami młyńskimi. Prelegent uświadomił, że wiedza dotycząca tego typu symbolicznego zdobnictwa nieustannie się poszerza i być może w niedalekiej przyszłości dowiemy się, czy wmurowywanie kamieni młyńskich w mury kościołów miało jakiś większy wymiar, niosący również dla nas znaczące treści.
Dr Dariusz Brykała poruszył również temat kamieni młyńskich wbudowanych w mury kościoła farnego w Sierpcu. Zgromadzeni goście mogli zwiedzić prezentowaną w sierpeckim ratuszu wystawę „Sierpc. Miasto z widokiem na sztukę”.