Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Powitaliśmy wiosnę w skansenie

Dzieci jadą wozem zaprzężonym w dwa konie Autor: fot. Dariusz Krześniak

W skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu dzieci i młodzież uczestniczyły w dawnym obrzędzie topienia Marzanny.

Każda pora roku ma swoje wady i zalety. Ma też swój czas, a 21 marca nadszedł moment pożegnania na dobre zimy i powitania wiosny. Zorganizowana z tej okazji impreza plenerowa „Powitanie wiosny w skansenie” poprzez zabawę przybliżała dawne obrzędy związane z tym czasem. Zgodnie ze starym zwyczajem uczestnicy utopili Marzannę, a na jej miejsce przynieśli zieloną gałąź zwaną Gaikiem.

Dzieci, biorące udział w imprezie, wykonały Marzannę według własnego projektu. Autorzy najbardziej pomysłowej kukły nawiązującej do pór roku, wyróżniającej się ciekawymi walorami artystycznymi i estetycznymi zdobyli główną nagrodę w konkursie. W czasie gdy uczniowie przeszli nad rzekę, by spalić i utopić słomianą kukłę, jury konkursu oceniało prace. W rywalizacji wzięło udział 26 Marzann.  A oto wyniki:

  • I miejsce: klasa I B ze Szkoły Podstawowej w Łęgu Probostwie
  • II miejsce: klasa II A ze Szkoły Podstawowej nr 367 w Warszawie
  • III miejsce: klasa VII B ze Szkoły Podstawowej w Raciążu
  • Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa w Wólce

Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody pieniężne i pamiątkowe dyplomy.

Po emocjach konkursowych można było przejechać się wozem i zwiedzać wystawę wielkanocną prezentowaną we wnętrzach chałup chłopskich i dworów. Na koniec była wspólna zabawa przy ognisku.

„Powitanie wiosny w skansenie” było pierwszą z tegorocznych imprez plenerowych. Już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej, czyli „Niedzieli Palmowej w skansenie” już 2 kwietnia w godz. 10.00–18.00.

Do piątku 24 marca można też wziąć udział w konkursie na „Tradycyjną palmę wielkanocną”, przynosząc do Muzeum własnoręcznie wykonaną palmę. Informacje na temat konkursu oraz regulamin znajduje się na naszej stronie internetowej: www.mwmskansen.pl .

Zapraszamy !


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony