Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Płock upamiętnił 3 maja
W Płocku świętowano 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W uroczystościach udział wziął marszałek Adam Struzik.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w katedrze płockiej za Ojczyznę i pokój na świecie. Wierni modlili się przy wystawionej w bazylice Hermie św. Zygmunta – relikwiarzu z fragmentem czaszki świętego. Hermę podarował katedrze płockiej król Kazimierz Wielki.
Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Sejmu Wielkiego, współtwórcy Konstytucji Majowej Stanisława Małachowskiego. Jego pomnik został rok temu odsłonięty przed Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka St. Małachowskiego – jedną z najstarszych szkół w Polsce, zwaną w skrócie Małachowianką.
– W nowoczesnym, demokratycznym państwie ustawa zasadnicza, konstytucja, jest podstawą praw każdego obywatela, ale też punktem wyjścia do organizacji życia publicznego czy politycznego – przypomniał marszałek Adam Struzik. – Opisuje relacje różnych władz między sobą, gdzie szczególnie ważna jest zasada trójpodziału władzy, czyli rozdzielenia władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej. Rozdział 7 obowiązującej Konstytucji w całości poświęcono samorządom. System samorządowy jest podstawą funkcjonowania państwa. Wyraża solidarność, pomocniczość i dbanie o dobro wspólne. Na lokalne wspólnoty składa bardzo dużą odpowiedzialność za państwo, oddając je w ręce obywateli. Dlatego trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnego państwa europejskiego bez Konstytucji. Jeszcze trudniej wyobrazić sobie, że jest łamana, co niestety z niepokojem obserwujemy w ostatnich latach. Naszym zadaniem i wielką odpowiedzialnością jest jej strzec. W tym roku, obchodząc 3 maja, pamiętajmy szczególnie o naszej obowiązującej Konstytucji, która powstała 25 lat temu.
Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2022 rokiem Władysława Broniewskiego (w 125. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci), dlatego jednym z punktów obchodów było też złożenie kwiatów pod jego pomnikiem.
Udano się również pod budynek płockiego odwachu, przed którym znajduje się symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza.