Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Niedziela Palmowa na Mazowszu

Grupa gości z palmami i obrazem Serca Jezusa przed kościołem Autor: Dariusz Krześniak

Po raz kolejny w mazowieckich skansenach odbyły się obchody Niedzieli Palmowej i jak co roku było tłumnie i kolorowo.

W sierpeckim skansenie

Mimo przenikliwego chłodu i… śniegu w obchodach w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wzięło w nim udział ponad 930 osób. Wśród gości sierpeckiego skansenu znaleźli się: marszałek Adam Struzik, który objął wydarzenie honorowym patronatem, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, liczni samorządowcy, przedstawiciele mediów, szkół i zaprzyjaźnieni muzealnicy.

Kulminacyjnym momentem była uroczysta msza św. oraz procesja z palmami. O oprawę muzyczną zadbali artyści Zespołu Tańca Ludowego Masovia Politechniki Warszawskiej, którzy wystąpili również podczas krótkiego koncertu wielkanocnego w amfiteatrze.

– Piękne palmy, uroczysta msza święta w XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa i barwna procesja. Do tego kiermasz wielkanocnych specjałów. A we wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich można zobaczyć, jak dawniej szykowano domy na świętowanie. Prawdziwa podróż w czasie – mówi o wizycie w sierpeckim skansenie marszałek Adam Struzik.

Wielkanocne tradycje

We wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich zwiedzający oglądali wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. Przygotowano też pokazy prac wiejskich i rzemiosła. Gospodynie pokazywały, jak powstają tradycyjne palmy wielkanocne, tworząc je z trzciny, bukszpanu, wierzbowych gałązek z rozwiniętymi baziami i papierowych kwiatów. Inne z kolei malowały pisanki woskiem i ozdabiały jajka wycinankami. W jednej z chałup można było zobaczyć też pokaz strojenia tzw. gaika – zielonej sosnowej gałązki symbolizującej wiosnę, z którą dawniej chadzały po wsi młode dziewczęta, śpiewając przy tym radosne przyśpiewki. Nie zabrakło też inscenizacji w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

Zainteresowaniem cieszył się również kiermasz rękodzieła i rzemiosła ludowego, na którym można było nabyć palmy, koszyki do święconki, cukrowe baranki, ozdoby i inne akcesoria świąteczne, a także produkty regionalne.

Palmowy konkurs

Jak co roku rozstrzygnięto konkurs „Tradycyjna palma wielkanocna”, do którego zgłoszono 46 prac. Głos mógł oddać każdy ze zwiedzających. Kto wygrał?

W kategorii indywidualnej:

I miejsce Katarzyna Grzelak z Nowego Miszewa

II miejsce   Jan Korber z Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie

III miejsce Nikola Rycharska ze Szkoły Podstawowej w Gozdowie

wyróżnienie Patryk Chudzik ze Szkoły Podstawowej w Goleszynie

W kategorii zespołowej: 

I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Sudragi 

II miejsce   Klasa I B ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu 

III miejsce Klub Seniora w Sierpcu 

wyróżnienie Przedszkole „Pod lipami” we Wiosce

Nagrodę specjalną dyrektora sierpeckiego skansenu otrzymała  Karolina Klimarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu. Pamiątkowe dyplomy otrzymali też pozostali uczestnicy konkursu, a drobne upominki rozlosowano wśród głosujących.

Palmowa w Radomskiem

Licznych uczestników zgromadziły też uroczystości w Muzeum Wsi Radomskiej. Zakupy na świątecznym kiermaszu z wyrobami ludowymi można było robić już od rana. Była też okazja, by wziąć udział w warsztatach pisania pisanek w muzealnym Ośrodku Edukacyjnym.

Podczas obchodów rozstrzygnięty został również konkurs „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna". Wpłynęło ponad 315 prac, spośród nich wyłoniono zwycięzców w 2 kategoriach.

Głównym punktem obchodów była msza święta pod przewodnictwem biskupa radomskiego Marka Solarczyka. Po niej odbyło się widowisko „Wielka Niedziela” w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Piątkowy stok” ze Zwolenia. Widowisko przybliżyło zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi w regionie radomskim.

Niedługo Wielkanoc

Niedziela Palmowa otwiera tzw. Wielki Tydzień, poprzedzający bezpośrednio święta Zmartwychwstania Pańskiego. Zwyczaje i zabawy związane z Wielkanocą na wsi mazowieckiej odwiedzający Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będą mogli poznać w Poniedziałek Wielkanocny podczas imprezy plenerowej „Gry i zabawy Wielkanocne”. W zagrodach chłopskich zwiedzający wezmą udział w zawodach w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu i biciu jaj,  grze w kręga, będą mieli też szansę huśtać się na kilkumetrowej huśtawce wielkanocnej. W zabytkowych obiektach prezentowana będzie też wystawa tematyczna „Wielkanoc na Mazowszu”.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony