Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Myśliwskie gotowanie na polanie
Ponad 2 tys. osób wzięło udział w imprezie plenerowej w sierpeckim skansenie promującej kulinaria i tradycje łowieckie regionu.
Tegoroczne „Myśliwskie gotowanie na polanie” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zorganizowano wspólnie z Polskim Związkiem Łowieckim Zarządem Okręgowym w Płocku, który obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Najlepsze smaki wybrane
Tradycyjnie, jednym z najważniejszych wydarzeń pikniku był konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką”. Spośród smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, koła łowieckie oraz osoby indywidualne wybrano m.in. najsmaczniejszą zupę, potrawy – jarską, mięsną oraz z dziczyzny, a także deser. W każdej kategorii przyznano jedną nagrodę główną.
Tegoroczni zwycięzcy:
- w kategorii zupa – Koło Gospodyń Wiejskich w Osieku,
- w kategorii potrawa jarska – Koło Gospodyń Wiejskich „Po sąsiedzku” w Białyszewie,
- w kategorii potrawa mięsna – Hotel Skansen Conference&Spa,
- w kategorii potrawa z dziczyzny – koło łowieckie „Tur” z Sierpca,
- w kategorii deser – gospodarstwo rolne Beata Tomasik.
Nagroda specjalna powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich Wólczenianki w Woli Grąbieckiej.
Dawne zwyczaje jak żywe
Oprócz stoisk z jadłem, pojawiły się także kramy z rękodziełem i rzemiosłem ludowym. Myśliwi nawoływali m.in.: sygnałami Zbiórka, Darz Bór, Dzik na rozkładzie, zaprezentowali również szlachetną sztukę wabienia jeleni. Swój czas dla widzów mieli także sokolnicy, którzy opowiadali o pracy ptaków łowczych.
Na terenie wsi rzędowej przez cały dzień również nie brakowało wrażeń. Prezentacja tradycyjnych prac codziennych w zagrodach, pokazy szydełkowania, szycia mis ze słomy czy pokazy ludowej rzeźby to zawsze prawdziwa gratka dla osób, które cenią znajomość dawnych zwyczajów. Na najmłodszych w zagrodzie z Ostrowa przez cały dzień czekały wiejskie gry i zabawy. Zwiedzający chętnie zaglądali również do warsztatów wiejskiego szewca, stolarza czy kowala. Całości dopełniły pokazy krawiectwa, plecionkarstwa, haftu i tradycji kuchennych na przednówku.
Myśliwska tradycja
W osiemnastowiecznym kościele z Drążdżewa odbyła się uroczysta msza św. hubertowska, poprzedzona przemarszem pocztów sztandarowych. Po niej wielką niespodzianką dla gości była degustacja pieczonego dzika przygotowanego przez myśliwych. O doznania artystyczne utrzymane oczywiście w myśliwskim klimacie zadbał dodatkowo HUBERTUS – zespół muzyczny pod dyrekcją Michała Wojtyły oraz Myśliwska Grupa Kostiumowa KNIEJE, która wystąpiła z widowiskiem „Pani i Łowy”.
Skansen zaprasza
Już w najbliższą sobotę, 13 maja, na Noc Muzeów w godz. 10.00–1.00 połączoną z Dniem Otwartym Funduszy Europejskich, a 4 czerwca na Dzień Dziecka. Dodatkowo w każdą niedzielę od maja do końca września placówka zachęca do poznawania tradycji i obrzędowości wiejskiej przełomu XIX i XX w. za sprawą licznych pokazów w chałupach i zagrodach.