Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy wesprze 13 produkcji
Poznaliśmy zwycięzców 14. edycji konkursu na udział w produkcji filmowej.
Spośród 53 zgłoszonych projektów wybrano 13, które otrzymają wsparcie z budżetu konkursu pochodzącego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Siedmiu filmom fabularnym, pięciu dokumentalnym oraz jednej animacji przyznane zostaną wkłady koprodukcyjne, o czym zadecydowała komisja konkursowa w składzie: Wiesław Raboszuk, Magdalena Ulejczyk, Anna Spisz, Paweł Cukrowski, Artur Jóźwik, Katarzyna Klimkiewicz, Jan Naszewski, Sebastian Smoliński i Beata Żurawska.
Zwycięskie produkcje
W kategorii film fabularny zostało wyróżnionych aż siedem projektów:
- „Grzesiuk, król życia”, scen. Bartosz Janiszewski, Michał Szcześniak, reż. Michał Szcześniak, Studio Filmowe Kalejdoskop sp. z o.o.,
- „Kulej”, scen. Xawery Żuławski, Rafał Lipski, reż. Xawery Żuławski, Watchout Studio sp. z o.o.,
- „Ministranci”, scen. i reż. Piotr Domalewski, Aurum Film Bodzak Hickinbotham Walter sp.j.,
- „Wielka Warszawska”, scen. i reż. Bartłomiej Ignaciuk, MTL Maxfilm sp. z o.o.,
- „Syrenka Picassa”, scen. Roman Jarosz, reż. Janusz Zaorski, Holly Pictures sp. z o.o.,
- „Przez ścianę”, scen. i reż. Maciej Sobieszczański, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych,
- „Nie ma duchów w mieszkaniu na dobrej”, scen. Emi Buchwald i Karol Marczak, reż. Emi Buchwald, Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Wsparcie otrzyma także pięć projektów biorących udział w konkursie w kategorii film dokumentalny:
- „Ciężar tygodnia”, scen. Paweł Ziemilski, Mateusz Wajda, reż. Paweł Ziemilski, Telemark sp. z o.o.,
- „Mój ojciec, Iceman”, scen. i reż. Łukasz Kowalski, 4.30 Studio sp. z o.o.,
- „Teatr przy głównej ulicy”, scen. i reż. Dawid Szurmiej, Studio Agart Dawid Szurmiej,
- „Czarna teczka”, scen. Bartosz Paduch, Marcin Grabowski, reż. Bartosz Paduch, Zespół Filmowy Raban sp. z o.o.,
- „Ptaszek”, scen. i reż. Aneta Ptak, Staroń Film sp. z o.o.
Zwycięskim tytułem w kategorii film animowany jest „Smacznego, proszę Wilka!”, scen. Marta Guśniowska, reż. Katarzyna Agopsowicz, Przemysław Świda, Running Rabbit Films sp. z o.o.
Idea MWFF
Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy został utworzony w 2010 r. i działa w strukturach Mazowieckiego Instytutu Kultury. Jego celem jest wspieranie projektów filmowych realizowanych w województwie mazowieckim. Miejsca powstawania scen filmu, tematyka lub udział twórców i przedsiębiorców z terenu województwa mazowieckiego w jego realizacji, przyczyniają się zarówno do gospodarczej promocji regionu, jak i do budowania jego korzystnego wizerunku.
W ramach corocznego konkursu koprodukcyjnego, MWFF wsparł dotychczas ponad 110 filmów, w tym tytuły takie jak: „Chłopi”, „Zielona granica”, „Akademia Pana Kleksa” cz.1, „Simona Kossak”, „Żeby nie było śladów”, „Za duży na bajki”, „Vika!” czy „Smok Diplodok”.
Mazowiecki Instytut Kultury – jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Mazowieckiego – jest nowoczesnym ośrodkiem edukacji kulturalnej i badań, integrującym działania animacyjne oraz realizującym zadania instytucji artystycznej. Jako jedyna tego typu regionalna instytucja kultury wypełnia misję kulturotwórczą i badawczą, analizuje procesy zachodzące w kulturze na Mazowszu, buduje bazę szkoleniową dla praktyków i animatorów kultury oraz opracowuje diagnozy i rekomendacje.
Szczegóły do przeczytania na stronie Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego.