Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Majówka poza miastem
Mazowieckie instytucje kultury przygotowały dla zwiedzających wiele atrakcji w plenerze. Warto skorzystać z okazji i choć na chwilę wyrwać się z miasta by odpocząć na łonie natury.
Aktywnie i smacznie
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza 1 i 3 maja w godz. 10.00–18.00 do rodzinnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Impreza stanowi nawiązanie do tradycji rodzinnych pikników na powietrzu, łączących biesiadę, wspólną zabawę i potańcówkę. W zagrodach chłopskich odbędą się prezentacje dawnych wiosennych zajęć gospodarskich, rzemiosła oraz rękodzieła. Na scenie amfiteatru wystąpią zespoły folklorystyczne. Grupa rekonstrukcyjna zaprezentuje scenki rodzajowe z życia wsi. Zwiedzający wezmą udział w konkursach i zabawach dla całej rodziny. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz produktów regionalnych, rękodzielniczych i tradycyjnych potraw.
Szczegóły na stronie placówki.
Moc atrakcji w Radomiu
Muzeum Wsi Radomskiej zachęca do spędzenia długiego weekendu w towarzystwie koni. 1 i 2 maja będzie można przejechać się bryczką po skansenie, zwiedzić wystawę „Koń w sztuce ludowej” prezentowaną w spichlerzu z Wilkowa. Nie zabraknie konkursów, jak np. w powożeniu zaprzęgami oraz pokazów rzemiosła. Na najmłodszych czeka m.in. spotkanie z kucykami z możliwością przejażdżki w siodle.
Żywa historia średniowiecza w Czersku
Zamek Książąt Mazowieckich zaprasza na wspólną zabawę od 29 do 3 maja w godz. 12.00–18.00 Podejrzymy, jak mogło wyglądać ówczesne życie na Mazowszu. Pokazy i prezentacje edukacyjne dotyczące realiów życia codziennego, zajęć, rozrywek i obyczajów zaprezentują rekonstruktorzy z Pocztu Rycerskiego Herbu Fastolf.
Podczas całego majowego weekendu będzie można obejrzeć pokazy rycerskich walk i rzemiosła, sprawdzić swoje możliwości na torze łuczniczym i poznać średniowieczną modę.
Rodzinna impreza patriotyczna
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza 3 maja w godz. 10.00–15.00 do wspólnego uczczenia Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja na rodzinnej imprezie patriotycznej „Biało-czerwona. Obowiązkowo!”. Będzie to okazja do poszerzenia wiedzy o naszej Ojczyźnie, symbolach narodowych i ich historii, a przy tym aktywnego spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół.
W programie m.in. rodzinna, patriotyczno-historyczna gra przestrzenna, warsztaty plastyczne: projektowanie własnej bawełnianej torby w barwach biało-czerwonych, wykonywanie kokard i breloczków z filcu, wykonywanie kwiatków z bibuły. Bilet wstępu: 15 zł od osoby.