Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Kolejny zabytek odnowiony
Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza polichromia w Kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Kościele oo. Bernardynów w Radomiu została poddana konserwacji.
Jest to oryginalna polichromia autorstwa prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego (ucznia m. in. Józefa Mehoffera), wykonana w latach 1938-1942. Przedstawia czczone w Polsce cudowne obrazy Matki Bożej. W ramach pierwszego etapu prac, została wykonana konserwacja malowideł na sklepieniu oraz na jednej ze ścian. Dodatkowo pracom konserwatorskim zostały poddane późnogotyckie stalle (pocz. XVI w.) znajdujące się w kaplicy. Są one zabytkiem szczególnej wartości oraz świadectwem historii, powiązanym od początku swego istnienia z miastem i z radomskim klasztorem.
– Polichromia była w bardzo złym stanie. Przez pewien czas kaplica była pozbawiona części dachu, a w innych miejscach dach był dziurawy, co powodowało jej zamakanie. Były bardzo odspojone, miejscami tynki wręcz „wisiały”, były również spudrowane tzn. warstwa malarska farby straciła spoiwo. Ich stan był tak fatalny, że wystarczyło dmuchnąć, aby polichromie spadały. Tym trudniej było utrwalić te malowidła, ale udało się – mówi konserwator Agata Malik – Ptaszyńska.
Prace renowacyjno-konserwatorskie kościoła i klasztoru oo. Bernardynów są realizowane przy wsparciu wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz władz samorządowych. Samorząd Województwa Mazowieckiego na wykonanie tego zadania przeznaczył 60 tys. zł.
Zespół klasztorny oo. Bernardynów w Radomiu od 19 marca 2022 r., został oficjalnie wpisany na listę polskich pomników historii. Jest to prawdziwa perła architektury gotyckiej, która zbudowana została w XV wieku. Klasztor jest 115. obiektem w Polsce, który znalazł się w tym prestiżowym zestawieniu.