Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Biało-czerwona obowiązkowo!
Flaga, jako jeden z symboli, łączyła ludzi od czasów najdawniejszych. 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zamanifestujmy także swój patriotyzm lokalny.
To szczególny czas, także na chwilę refleksji nad wartościami ważnymi dla Polaków, jak suwerenność, demokracja, solidarność, braterstwo, poszanowanie Konstytucji, godności i praw człowieka. To również dobry moment, aby na naszych domach, szkołach, urzędach obok flagi Polski wywiesić flagę Mazowsza i pokazać naszą tożsamość regionalną i dumę z naszych korzeni. Przy wszystkich różnicach symbol ten łączy Mazowszan w jedną historyczną rodzinę.
2 maja przypada też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Poza terytorium naszego kraju mieszka około 21 mln Polaków. To duża społeczność, która dziś szczególnie jednoczy się pod biało-czerwonym sztandarem, manifestując swoje przywiązanie do korzeni, wartości, historii i dziedzictwa narodowego.
Dumni Europejczycy
Wczoraj, 1 maja, obchodziliśmy także 18. rocznicę przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.
– Po tych 18 latach w UE możemy wszyscy gratulować sobie tej decyzji. I nie chodzi tylko o pieniądze, choć ten czas to niebagatalne 150 mld euro dla naszej gospodarki, rolnictwa, dla samorządów i instytucji. Wejście do Unii Europejskiej zapewniło nam awans cywilizacyjny – podkreślił marszałek Adam Struzik.
3 maja w Muzeum Niepodległości
Przed nami kolejne ważne święto – 3 maja będziemy obchodzić 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była pierwszą w Europie konstytucją regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów – manifestem walki o suwerenność Polski, na skalę światową wpłynęła na rozwój ruchów demokratycznych i stała się symbolem postępowego myślenia, mającego na uwadze przede wszystkim dobro narodu.
Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, Fundacja Polonia Union we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego i Muzeum Niepodległości w Warszawie zapraszają na uroczystość historyczno-artystyczną. Koncert rozpocznie o godz. 11.00 w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie (al. Solidarności 62).