Aktualności - kultura, promocja, turystyka
28 żyrandoli dla Muzeum Regionalnego w Kutnie
Muzeum Mazowieckie w Płocku przekazało żyrandole do Muzeum Regionalnego w Kutnie. Obiekty będą stanowić wyposażenie rekonstrukcji Pałacu Podróżnego Augusta III, zabytku architektury z czasów unii polsko-saskiej.
W uroczystości wzięli udział marszałek Adam Struzik oraz dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj.
Żyrandole są współczesnymi kopiami wyrobów z początku XIX w., wykonanymi w latach 60. XX stulecia. Zostały odlane z mosiądzu. Wszystkie zachowują cechy charakterystyczne dla żyrandoli z tego okresu – profilowany, tralkowaty trzon osadzony na dużej kuli, zwieńczony często sylwetką orła oraz esowato wygięte ramiona zakończone profitkami i tulejkami, w których zostały umocowane współczesne imitacje świec z malowanej tektury wyposażone w instalację elektryczną.
Z historią w tle
Obiekty trafiły do Muzeum Mazowieckiego w Płocku drogą zakupów u Przedsiębiorstwa „Desa” w Warszawie, na przestrzeni od lat 60. do 90. XX w. Żyrandole służyły do wyposażenia siedziby w zamku książąt mazowieckich. Od czasu opuszczenia budynku w 2004 r. pozostają niewykorzystane.
Obiekty zostały wykreślone z inwentarza muzeum na mocy decyzji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z 1 kwietnia 2022 r.
Obecnie w Muzeum Mazowieckim w Płocku pozostało 30 żyrandoli, z których jeden prezentowany jest na stałej ekspozycji X wieków Płocka (Sala TNP), jeden z nich został użyczony do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, gdzie stanowi wyposażenie tamtejszego pałacu.