Aktualności - kultura, promocja, turystyka
100 lat kolei wąskotorowej
Pierwszy pociąg Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej ruszył dokładnie 1 października 1922 r. W uroczystych obchodach jubileuszu udział wziął marszałek Adam Struzik i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Orliński.
Sochaczewska kolej od początku była dla lokalnej społeczności głównym środkiem komunikacji publicznej. Umożliwiała transport towarów przemysłowych i produktów rolnych, co wpłynęło na gospodarczy rozwój regionu. Wszystkie pamiątki i świadectwa przeszłości kolejki zebrane są w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, jednostce Samorządu Województwa Mazowieckiego.
– Tradycja i historia pokazywane w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to bezcenne wartości, które nie tylko integrują lokalne społeczności, ale także świadczą o bogactwie i wyjątkowym charakterze Mazowsza. Takie imprezy, jak dzisiejsza, to doskonały sposób na promocję najlepszych walorów kulturowych i turystycznych województwa – mówił marszałek Adam Struzik. – Gratuluję cennej inicjatywy przypominającej o pięknej tradycji i dziejach kolejnictwa w Polsce. Życzę dalszych sukcesów i satysfakcji z pracy. Wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości serdecznie pozdrawiam. Wierzę, że pozostawi ona niezatarte wspomnienia.
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie ma największy w Europie tabor pojazdów szynowych. Wspaniałe pojazdy oraz zbiory muzealne to cenny dorobek kulturalny – powód do prawdziwej dumy i satysfakcji. Miejsce to jest wspaniałą wizytówką nie tylko miasta czy powiatu, ale całego województwa mazowieckiego.
Z okazji jubileuszu marszałek Adam Struzik wyróżnił placówkę oraz zasłużonych pracowników Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za całokształt działalności, wybitne zasługi dla Mazowsza oraz ogromny wkład w promowanie Mazowsza. Odsłonięto też pamiątkową tablicę kamienną na ścianie głównego budynku na stacji Sochaczew Wąskotorowy.