Aktualności - ekologia i środowisko

Webinarium „Małe elektrownie wodne”

Marszałek, dyrektor Podgróski oraz jeszcze dwóch prelegentów siedzą obok siebie w półkolu na krzesłach. Marszałek trzyma w ręku mikrofon, do którego mówi Autor: fot. arch. UMWM

Wymiana doświadczeń i poglądów na temat wykorzystania małych cieków wodnych jako OZE, potrzeby w zakresie inwestycji dotyczących małych elektrowni wodnych oraz OZE w kontekście celów Europejskiego Zielonego Ładu – to główne tematy webinarium „Małe elektrownie wodne”.

Priorytetem UE jest efektywność energetyczna, tj. ograniczanie zużycia energii, na co kładzie nacisk w Europejskim Zielonym Ładzie.

Zalety energii wodnej

Energia ta jest wciąż niedoceniana, a może przyśpieszyć udaną transformację energetyczną. Energia elektryczna wytwarzana w elektrowniach wodnych jest jednym z tańszych i mało emisyjnych źródeł dostępnej energii elektrycznej. Zaletą energetyki wodnej jest jej odmienność od najpopularniejszych OZE i fakt, że energetyka wodna może być rozwijana w skali lokalnej.

Technologia umożliwia tworzenie małych elektrowni wodnych, które mogą posłużyć jako źródło energii nawet dla pojedynczych gospodarstw domowych, zatem równie dobrze energię wodną można pozyskiwać w znacznie mniejszej skali.

– W Polsce w porównaniu z innymi krajami wykorzystanie potencjału energetycznego wody jest mniejsze, co w dużej mierze wynika zarówno z warunków hydrologicznych, warunków klimatycznych, jak i z ukształtowania terenu – zauważył obecny na webinarium marszałek Adam Struzik. – Mała energetyka wodna ma jednak w naszym kraju spory potencjał rozwojowy. Potrzebę zwiększenia wykorzystania potencjału hydroenergetycznego polskich rzek wskazuje się w wielu dokumentach strategicznych państwa. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że przepisy regulacyjne, w szczególności dotyczące własności i zysków z elektrowni muszą być odpowiednio przyjazne dla inwestorów – dodał marszałek.

Źródło taniej energii

Małe elektrownie wodne są nie tylko źródłem taniej energii, ale mają również pozytywny wpływ chociażby na kwestie związane z retencją wód. Ponadto wśród zwolenników tego właśnie źródła energii przeważają opinie, że jest to czysta technologia, która nie powoduje emisji szkodliwych substancji.

Inną ważną zaletą małych elektrowni wodnych jest możliwość wykorzystania do ich budowy, istniejących już konstrukcji hydrotechnicznych, czy też starych tartaków, kuźni, czy młynów.

Wśród prelegentów na webinarium był też przedstawiciel Mazowieckiej Agencji Energetycznej, która od lat wspiera wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz wdrażanie rozwiązań racjonalizujących użytkowanie energii na Mazowszu, a także promuje racjonalne podejście do energetyki.

 

 

 

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony