Aktualności - ekologia i środowisko
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Hałas utrudnia naukę, pracę, koncentrację, a także wypoczynek. W skutecznym zarządzaniu emisją i skutkami hałasu pomaga program ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego (POH Mazovia).
Hałas, zaraz po smogu, jest jedną z najważniejszych przyczyn złego stanu zdrowia mieszkańców. Długotrwałe narażenie na hałas może wywoływać np. rozdrażnienie, zaburzenia snu czy choroby układu krążenia.
Czym jest hałas?
Mianem hałasu określane są niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe dźwięki o częstotliwościach od 16 Hz do 16 000 Hz. Szczególnie duże miasta i obszary w pobliżu lotnisk oraz dróg i linii kolejowych o wysokim natężeniu ruchu są narażone na ponadnormatywny hałas.
Ze względu na jego szkodliwość, ważne jest podejmowanie działań zmniejszających jego poziom, w szczególności na terenach, gdzie przekracza on wartości normatywne określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
Program ochrony przed hałasem
Walka z ponadnormatywnym hałasem stanowi jedno z poważniejszych wyzwań, z jakim mierzy się Samorząd Województwa Mazowieckiego. Podejmowane są liczne działania w celu zapewnienia mieszkańcom Mazowsza ochrony przed hałasem.
W 2024 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwalił nowy program ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego – POH Mazovia, który jest elementem długookresowej strategii walki z hałasem. Dokument podsumowuje stan klimatu akustycznego na terenie Mazowsza i określa działania naprawcze mające na celu zmniejszenie poziomu hałasu w środowisku lub utrzymanie go na poziomie dopuszczalnym.
W nowym POH Mazovia zastosowano inne niż dotychczas podejście do ustalania działań naprawczych. Przy ich określaniu opierano się na wskaźnikach zdrowotnych dotyczących liczby osób narażonych na dany skutek zdrowotny hałasu, m.in. na znaczną dokuczliwość hałasu, zaburzenia snu czy zapadalność na choroby niedokrwienne serca.
Jak skutecznie ograniczać hałas?
W walce z hałasem Samorząd Województwa Mazowieckiego wykorzystuje instrumenty prawne pozwalające na ocenę stanu akustycznego środowiska oraz ograniczenie ponadnormatywnego odziaływania hałasu. Od 2022 r. wykonywane są pomiary oraz analizy akustyczne. Dotychczas zlecono wykonanie pomiarów hałasu w 52 punktach pomiarowych dla hałasu drogowego, w 3 punktach dla hałasu kolejowego i 10 punktach dla hałasu lotniczego oraz 3 analiz akustycznych w pobliżu dróg. W przypadku, gdy wykonane badanie wskazują przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu, marszałek województwa mazowieckiego wydaje decyzję zobowiązującą zarządzającego daną drogą, linią kolejową czy lotniskiem do jego ograniczenia.
Innym narzędziem są analizy porealizacyjne przekazywane marszałkowi przez zarządzających infrastrukturą transportową. Stanowią one podstawę do wydania decyzji ograniczających natężenie hałasu, a co za tym idzie – jego negatywne oddziaływanie.