Aktualności - ekologia i środowisko
Termomodernizacja sochaczewskiego szpitala
Zespół Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie w ramach wsparcia unijnego uzyskał dofinansowanie na projekt pn.: „Kompleksowa termomodernizacja ZOZ Szpitala Powiatowego w Sochaczewie z wykonaniem instalacji fotowoltaicznej” na kwotę blisko 3,4 mln zł.
Prace postępują błyskawicznie – umowę podpisano w czerwcu, a jeden z elementów projektu, czyli fotowoltaika, jest już gotowy.
– Środki pochodzą z funduszy europejskich, dokładnie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Preferencje w ramach konkursu dotyczyły właśnie szpitali, dzięki czemu dofinansowanie uzyskało również kilka szpitali powiatowych, co jest szczególnie ważne właśnie teraz, kiedy placówki zdrowia wciąż muszą sobie radzić ze skutkami pandemii COVID-19. Bardzo się cieszę, że te 3,4 mln zł przyczyni się do lepszej kondycji finansowej szpitala ograniczając jego koszty – powiedział marszałek Adam Struzik.
Zakres prac
Inwestycja przeprowadzona będzie w bloku A i C budynku szpitala. W planach jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie stropodachów w obu budynkach. Zostanie też wykonana modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacja ciepłej wody użytkowej z systemem BMS. Zakres prac obejmie również montaż kotłów gazowych, grzejników z oprzyrządowaniem, a także nowoczesnego systemu zarządzania energią. Ale to nie wszystko. Projekt zakłada także modernizacja wentylacji, wymianę oświetlenia na energooszczędne wraz z montażem czujek ruchu oraz montażem inteligentnych liczników oraz montaż instalacji PV. W ramach projektu zostało już zrealizowanie zadanie dotyczące montażu instalacji fotowoltaicznej.
Korzyści dla środowiska
Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków. Jedną z przyczyn wysokich kosztów użytkowania budynków użyteczności publicznej są nadmierne straty ciepła powodowane przez np. złą izolację, nieszczelne okna i drzwi, a także źle funkcjonujące instalacje grzewcze. Dlatego warto poddawać budynki kompleksowej termomodernizacji.
Przewidziane w projekcie działania wpłyną na zmniejszenie zapotrzebowania na energię, co poza korzyściami wynikającymi z obniżenia kosztów eksploatacji, przyczyni się również do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza.