Aktualności - ekologia i środowisko
Ochrona przyrody w parkach krajobrazowych
Ochrona wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych – to główny temat poruszany na konferencji, na której spotkali się przedstawiciele parków krajobrazowych z całej Polski.
II Ogólnopolską Konferencję „Inwentaryzacja i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych” zorganizował Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, będący jednostką Samorządu Województwa Mazowieckiego, w pięknie położonej na terenie południowego Mazowsza Garbatce-Zbyczyn. Spotkanie „parkowców” było okazją nie tylko do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale również do zaprezentowania na ogólnopolskim forum działań z zakresu czynnej ochrony przyrody, jaką Kozienicki Park Krajobrazowy prowadzi na terenie Puszczy Kozienickiej.
Bioróżnorodność w parkach
Uczestnicy konferencji zapoznali się z zadaniami realizowanym przez parki krajobrazowe, których przedstawiciele brali udział w spotkaniu – były to parki zlokalizowane na terenie województw: lubuskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i lubelskiego. Referat inauguracyjny „Czynna ochrona bioróżnorodności w Kozienickim Parku Krajobrazowym na przykładzie rodzimych raków i różanki” wygłosił dr inż. Witold Strużyński, pracownik naukowy w Katedrze Biologii Środowiska Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Dobre praktyki w Kozienickim Parku Krajobrazowym
Na drugi dzień konferencji zaplanowano wyjazd terenowy, podczas którego goście z różnych stron Polski zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, a także zapoznali się z funkcjonowaniem ośrodka edukacyjnego Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie. Działa przy nim wylęgarnia i podchowalnia ryb i raków, wybudowana w ramach zadania „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych”, sfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.
Wyjazd terenowy zakończył się wycieczką do rezerwatu przyrody „Krępiec”, gdzie w obecności uczestników konferencji, do tutejszego, wytypowanego wcześniej cieku wodnego wypuszczono ponad 250 młodych raków szlachetnych wyhodowanych tego roku w wylęgarni.
W konferencji też wzięli udział pracownicy naukowi, leśnicy z nadleśnictw – Kozienice, Radom i Zwoleń, a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział Warszawa.