Aktualności - ekologia i środowisko

Świętujemy Dzień Krajobrazu

szpaler drzew okalający zbiornik wodny Autor: fot. MZPK

„Otwarte krajobrazy” – to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, ustanowionego przez Radę Europy z inicjatywy Polski.

Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Ideą tegorocznego Dnia Krajobrazu jest docenienie wartości przestrzeni przyrodniczych, rolniczych i miejskich.

Walory krajobrazowe to jedna  z wartości, która podlega ochronie i promowaniu w parkach krajobrazowych na terenie Mazowsza. Każdego roku, w obchody Dnia Krajobrazu włącza się Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych. Obszary otwarte, m.in. łąki, pastwiska, torfowiska, pola, tereny nadrzeczne, choć z pozoru wydają się nudne i monotonne, to oprócz bogactwa flory i fauny, czy ważnej  funkcji retencjonowania wody, stanowią wartość estetyczną. Pozwalają naszemu wzrokowi wędrować po horyzont, postrzegać krajobraz jako całość. W dzisiejszym świecie, w którym nasz wzrok skupiamy na monitorach, takie spojrzenie może być terapeutyczne. Parki krajobrazowe Mazowsza w swoich granicach skrywają wiele takich miejsc.

W Mazowieckim Parku Krajobrazowym im. Cz. Łaszka doskonałym przykładem terenu otwartego jest torfowisko niskie – Bagno Całowanie, które ze względu na wartości przyrodnicze zostało włączone do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Jest ono mozaiką różnych typów zbiorowisk roślinnych, w większości różnych typów łąk. Zachęcamy do spacerów ścieżką dydaktyczna  „13 błota stóp”  prowadzącą przez fragment obszaru Bagna Całowanie, aby osobiście doświadczyć uroków tego miejsca w każdej porze roku.

Chcesz uciec od wielkomiejskiego szumu?

Na rodzinne spacery do Mazowieckiego  i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza Katarzyna Grajda, kierownik Zespołu ds. MPK.

– Polecam ścieżkę edukacyjną „Łabędzim szlakiem”, która wiedzie przez uroczysko torfowe, jeden z najpiękniejszych zakątków Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. To doskonałe miejsce na odpoczynek na łonie natury. Zachęcam też do odwiedzenia ośrodka edukacyjnego „Baza Torfy” w Karczewie, nieopodal rezerwatu przyrody „Na Torfach” (czynny dla turystów indywidualnych w każdą niedzielę w godz. 11.00–17.00) oraz leśny kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny „Zimne Doły” na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego (Nadleśnictwo Chojnów) – znajdziemy tu zorganizowane miejsca do rozpalania ognisk, pokaźny plac zabaw z huśtawkami dla dzieci, z drabinkami i zjeżdżalnią oraz wieżę obserwacyjną, z której można obserwować ptaki na Stawach w Żabieńcu.

Konkursy i spacery przyrodnicze

W nawiązaniu do tegorocznego hasła „Otwarte krajobrazy” w Mazowieckim Zespole Parków Krajobrazowych organizowane są m.in. wycieczki, spacery przyrodnicze i konkursy dla uczniów szkół podstawowych.

Nadbużański Park Krajobrazowy – największy park krajobrazowy Mazowsza – zaprasza dzieci i młodzież szkół podstawowych do nadsyłania prac w konkursie fotograficznym. Termin upływa 23 października br. Ideą projektu jest m.in. podniesienie świadomości i pogłębienie wiedzy ekologicznej i przyrodniczej oraz rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych wśród młodych uczestników.

Spacery krajobrazowe w ramach obchodów „Dnia krajobrazu”

  • Brudzeński Park Krajobrazowy (20 października),
  • Kozienicki Park Krajobrazowy (20 października),

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Zachęcamy też do obejrzenia filmu edukacyjnego „Dzień Krajobrazu na ścieżce 13 błota stóp”.

 

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony