Dzieje się na Mazowszu

Wykład „Strażnicy pokoju – Polska Misja w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei podczas zimnowojennej rywalizacji”

zdjęcie koreańskiego budynku Autor: mat. prom. organizatora
Nazwa Wykład „Strażnicy pokoju – Polska Misja w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei podczas zimnowojennej rywalizacji”
Opis spotkanie w ramach cyklu "Salon Przebendowskich", którego celem jest popularyzacja wiedzy o historii Polski i świata

Data rozpoczęcia wydarzenia: 21 maja 2025 17:00

Data zakończenia wydarzenia: 21 maja 2025 19:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62

W ramach cyklu spotkań "Salonu Przebendowskich"  w środę 21 maja 2025 r. o godz. 17.00 Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na spotkanie z Karolem Starowiczem, który wygłosi wykład „Strażnicy pokoju – Polska Misja w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei podczas zimnowojennej rywalizacji” .

Wojna koreańska (1950–1953) była najtragiczniejszym wydarzeniem w historii narodu koreańskiego. Działania zbrojne na Półwyspie Koreańskim trwały do 1953 roku. Dopiero po śmierci sowieckiego dyktatora, Józefa Stalina, walczące strony zgodziły się na zawieszenie broni w Panmundżomie 27 lipca 1953 r., które obowiązuje do dziś. Głównym celem zawieszenia broni w wojnie koreańskiej było zakończenie konfliktu zbrojnego na Półwyspie Koreańskim i ustanowienie rozejmu do czasu osiągnięcia ostatecznego porozumienia pokojowego. Aby osiągnąć ten cel, powołano Komisję Nadzorczą Państw Neutralnych, której zadaniem było nadzorowanie i kontrolowanie miejsc, w których podejrzewano naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni. W skład KNPN weszli przedstawiciele czterech państw neutralnych, dwóch wyznaczonych przez Naczelnego Dowódcę Koreańskiej Armii Ludowej i dowódcę Chińskich Ochotników Ludowych (Polska i Czechosłowacja) oraz dwóch wyznaczonych przez Naczelnego Dowódcę Sił Narodów Zjednoczonych (Szwajcaria i Szwecja). Jakie zadania wykonywali członkowie Misji Polskiej do KNPN? Jak wyglądało zderzenie dwóch różnych światów – koreańskiego i polskiego? Jaka jest perspektywa działalności KNPN dzisiaj? Podczas prezentacji Karol Starowicz nie tylko udzieli odpowiedzi na powyższe pytania, ale i również zaprezentuje niepublikowane dotąd materiały z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Karol Starowicz to doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. Stypendysta programu ERASMUS+ na Chonnam National University w Gwangju w Republice Korei (marzec-sierpień 2024). Pracownik Biura Rzecznika Prasowego Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Członek Zespołu Eksperckiego ds. Kontaktów Międzynarodowych w IPN w Warszawie. Reprezentant strony polskiej w kontaktach z przedstawicielami koreańskich instytucji rządowych. Autor filmu dokumentalnego "Polacy na wojnie koreańskiej" w ramach programu historycznego #PrzystanekHistoria.

Salon Przebendowskich to cykl spotkań, którego celem jest popularyzacja wiedzy o historii Polski i świata, a także promocja dialogu i wymiany myśli. Spotkania odbywają się w Muzeum Niepodległości w Warszawie, w pięknym Pałacu Przebendowskich.

Prowadzenie spotkania: Michał Rybak.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony