Dzieje się na Mazowszu

Wernisaż wystawy Mikołaja Bielugi „Creda”

plakat wydarzenia Autor: materiały Muzeum Regionalnego w Siedlcach
Nazwa Wernisaż wystawy Mikołaja Bielugi „Creda”
Opis Malarstwo pomaga artyście w dochodzeniu do prawdy. Twierdzi, że wraz z przemianą człowieka, zmienia się malarstwo, które tworzy. A obraz jest też takim, jakim widzi go odbiorca.

Data rozpoczęcia wydarzenia: 21 marca 2025 18:00

Data zakończenia wydarzenia: 21 marca 2025 19:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Regionalne w Siedlcach

Malarstwo pomaga artyście w dochodzeniu do prawdy. Twierdzi, że wraz z przemianą człowieka, zmienia się malarstwo, które tworzy. A obraz jest też takim, jakim widzi go odbiorca.

W piątek 21 marca 2025 roku o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy Mikołaja Bielugi „Creda”. Artysta urodził się w 1963 r. w Lublinie. W latach 1983-1988 studiował wychowanie plastyczne w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Dyplom obronił w pracowni malarstwa profesora Mariana Stelmasika. Przewody kwalifikacyjne przeprowadzał na Wydziale Malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jest nauczycielem akademickim, dyrektorem Instytutu Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie w Siedlcach. Dzieli czas między obowiązkami na uczelni, a pracą w zaciszu pracowni. W centrum twórczości Bielugi stoi sam obraz, to czym jest jako przedmiot i czym staje się w procesie malarskim. Odbija się bowiem w nim twarz artysty.  

Odnaleziony w archiwum Pracowni Sztuki stary, miejscami pożółkły, kredowy karton, pamiętający lata świetności i chwały dwudziestego wieku, zachęcił malarza do nowej próby spojrzenia na własną twórczość. Bieluga przypomniał sobie pierwsze kroki malarskie, jakie stawiał w okresie dzieciństwa. Malarstwo pomaga artyście w dochodzeniu do prawdy. Twierdzi, że wraz z przemianą człowieka, zmienia się malarstwo, które tworzy. A obraz jest też takim, jakim widzi go odbiorca. W tym sensie, każdy może przejrzeć się w obrazie, stając się w ten sposób jego współautorem.

Wystawa trwać będzie do 13 kwietnia 2025 roku.

Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na stronie muzeum.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony