Dzieje się na Mazowszu
Warszawa Herberta – quest dla młodzieży
Nazwa | Warszawa Herberta – quest dla młodzieży |
---|---|
Opis | Inauguracja questu „Trzeba być podróżnikiem, nie turystą” |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 8 października 2024 09:00
Data zakończenia wydarzenia: 8 października 2024 12:00
Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Rynek Starego Miasta 20
Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 rokiem Zbigniewa Herberta. Z tej szczególnej okazji już 8 października 2024 r. uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli wziąć udział w wyjątkowej grze terenowej, dzięki której odkryją związki Zbigniewa Herberta z Warszawą.
Spacer po Warszawie śladami Zbigniewa Herberta
Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych polskich poetów, filozof, eseista i twórca „Pana Cogito”, niewątpliwie zostawił po sobie niezwykle bogate i cenne dziedzictwo literackie.
Inauguracja questu „Trzeba być podróżnikiem, nie turystą” pozwoli uczniom poznać tę część jego życia i twórczości, która ściśle wiązała się z miastem, w którym mieszkał i tworzył. Quest pozwala spojrzeć na Warszawę Herberta nie tylko przez pryzmat miejsc, które odwiedzał i które go inspirowały, ale także przez tworzone przez niego dzieła.
– W tej grze uczniowie nie tylko rywalizują o nagrody, ale przede wszystkim poznają życie i twórczość Herberta z innej perspektywy – mówi kustosz Piotr Prasuła z Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Literatury – Quest to okazja do tego, by zastanowić się głębiej w jaki sposób niepowtarzalna atmosfera stolicy i środowisko literackie jego czasów miało wpływ na to, jak kształtowała się literacka wrażliwość artysty.
Na czym polega zabawa?
Questing to forma gry terenowej, w której uczestnicy mają do pokonania nieoznakowaną w terenie trasę związaną z określoną tematyką. To, dokąd należy iść, gracze muszą wywnioskować sami na podstawie umieszczonych w opisie trasy rebusów i zagadek. Należy mieć oczy szeroko otwarte, bo rozwiązania łamigłówek znajdują się w terenie – może być to detal architektoniczny, napis na budynku czy kierunek, który wskazuje postać na mijanym pomniku.
W tym przypadku uczniowie będą odkrywać literacką i historyczną stronę Warszawy. Zadaniem drużyn będzie jak najszybsze ukończenie trasy i poprawne rozwiązanie wszystkich zagadek.
– Questing idealnie łączy edukację z zabawą, co sprawia, że historia i literatura stają się jeszcze bardziej przystępne dla młodzieży – mówi Edyta Lenart-Wojna, prezes zarządu Fundacji Questingu – Uczniowie będą musieli wykazać się uważnością, dokładnie przyjrzeć się mijanym obiektom oraz skrupulatnie przeczytać opis trasy, w którym nie brakuje informacji o życiu i twórczości Herberta. Wierzymy, że wiedza zdobyta przez doświadczenie zostanie z uczniami na dłużej.
Choć wiedza o Zbigniewie Herbercie to zdecydowanie największa wartość questu, uczniowie, którzy wezmą udział w zabawie mogą liczyć na dodatkowe niespodzianki: członkowie trzech drużyn, które najlepiej poradzą sobie z zadaniem, otrzymają bony zakupowe.
Jak wziąć udział?
W inauguracji mogą wziąć udział drużyny uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (3-5 osób). Zgłoszenia można przesyłać drogą mailową na adres kontakt@questing.pl, telefonicznie pod numerem 500 638 679 lub osobiście w dniu inauguracji, do godziny 9:00 (w miarę dostępności miejsc). Warto jednak zgłosić swoją drużynę odpowiednio wcześnie i nie czekać na ostatnią chwilę.
Wyniki rywalizacji zostaną ogłoszone 15 października na stronach internetowych Muzeum Literatury oraz na www.questing.pl, a wręczenie nagród odbędzie się 22 października o godzinie 12:00 w Muzeum Literatury.
Wszystkie szczegóły dotyczące udziału i zasad zabawy dostępne są w regulaminie (do pobrania).