Dzieje się na Mazowszu

Urodziny Gombrowicza

Autor: mat. prom. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Nazwa Urodziny Gombrowicza
Opis Wydarzenie kulturalne z programem dla dorosłych i dla dzieci.

Data rozpoczęcia wydarzenia: 4 sierpnia 2024 16:30

Data zakończenia wydarzenia: 4 sierpnia 2024 21:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Witolda Gombrowicza, ul. Gombrowicza 1, 26-660 Wsola

Moc wydarzeń kulturalnych z okazji sto dwudziestej rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza w zabytkowym parku wsolskiego muzeum.

W czwartek, 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach, przyszedł na świat Witold Gombrowicz, polski powieściopisarz i dramaturg, którego dzieła są najczęściej wystawianymi na świecie; tłumaczony na ponad czterdzieści języków. Z okazji rocznicy jego urodzin, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zorganizowało spotkanie obfitujące w ciekawe wydarzenia.

Propozycje dla dorosłych i dla dzieci 

Zamiast tortu - krówki z cytatami z utworów pisarza. Zjeżdżalnie, animacje dla najmłodszych, gry, zabawy oraz restauracja w plenerze. I coś dla ducha, czyli: film o młodych latach Witolda, Krzysztof Gosztyła czytający „Testament. Rozmowy z Dominique de Roux” Witolda Gombrowicza, Daria ze Śląska i Lech Janerka.

Program 

16.30 – projekcja filmu „Itek. Dzieciństwem podszyty”, dokumentu o latach młodości Witolda Gombrowicza. Autorzy filmu, scen. i reż. Robert Utkowski, współpraca Anna Spólna, przedstawili miejsca, w których wychowywał się przyszły pisarz oraz ich wpływ  na jego twórczość i to w jaki sposób są w tej twórczości obecne.

17.00 – Krzysztof Gosztyła, obdarzony niezwykle mocnym głosem aktor teatralny i filmowy, przeczyta fragmenty publikacji „Testament. Rozmowy z Dominique de Roux” Witolda Gombrowicza, tekstu będącego autopodsumowaniem życia i twórczości autora.

18.00 – koncert wokalistki i aktorki tekstów Darii ze Śląska, laureatki Fryderyków 2024 w kategoriach „fonograficzny debiut roku” i „album roku indie pop” za płytę „Tu była”.

19.00 – koncert ikony polskiego rocka, Lecha Janerki – doskonała i niepowtarzalna okazja, żeby spotkać się z tym artystą. I z jego tekstami, na które – jak zawsze – warto zwrócić szczególną uwagę. Wydana przez niego w ubiegłym roku, po osiemnastu latach przerwy płyta „Gipsowy odlew falsyfikatu” rozbiła bank na gali rozdania Fryderyków 2024. Miała pięć nominacji i dostała pięć nagród: singiel roku, artysta roku, autor roku, kompozytor roku, płyta alternatywna roku.

Wydarzenie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Gombrorocznice 2024”.

Bezpłatny dojazd z Radomia

Dojazd z Radomia do Wsoli bezpłatnym autobusem z przystanku Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowej, kierunek os. Michałów) o godzinie 16.00 i 17.40. Powrót tym samym autobusem ok. godz. 21.00.

Szczegóły wydarzenia są dostępne na stronie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony