Dzieje się na Mazowszu
Szydłowieccy Mikołajowie
Nazwa | Szydłowieccy Mikołajowie |
---|---|
Opis | Historia, architektura i sztuka szydłowieckiego zamku opowiedziana za pomocą profesjonalnej prezentacji multimedialnej. |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 6 grudnia 2024 17:00
Data zakończenia wydarzenia: 6 grudnia 2024 19:00
Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – Zamek w Szydłowcu, ul. Gen. J. Sowińskiego 2, 26-500 Szydłowiec
Światło, dźwięk i dynamiczna, barwna animacja. Tak Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przedstawi historię, architekturę i sztukę szydłowieckiego zamku.
Wyjątkowe wydarzenie w Zamku w Szydłowcu
Pierwsza profesjonalna prezentacja multimedialna o historii zamku, która powstała w ramach projektu „Zamek w Szydłowcu. Historia, architektura, sztuka”. Jest kilkuminutową, dynamiczną animacją sięgającą czasów Odrowążów oraz powstawania pierwszej budowli obronnej w rozlewiskach rzeki Korzeniówki w XIII wieku.
Urządzenia do wyświetlenia prezentacji są dobrane w sposób minimalizujący zużycie prądu, a głośność dostosowana do obszaru, z którego prezentacja jest widoczna dla odbiorców.
Spacerkiem z „szydłowieckimi Mikołajami”
Uczestnicy będą mieli okazję poznać historie trzech ważnych postaci związanych z zamkiem i miastem: Mikołaja Szydłowieckiego, Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła i Mikołaja Radziwiłła.
- Mikołaj Szydłowiecki rozbudował gotycki zamek przekształcając go we wczesnorenesansową rezydencję, do dekoracji której zaangażował wybitnych artystów, m.in. Stanisława Samostrzelnika. Przyczynił się także do renesansowej rozbudowy miasta oraz jego rozwoju gospodarczego.
- Mikołaj Krzysztof Radziwiłł, należący do magnackiego rodu władającego dobrami szydłowieckimi, zmodernizował zamek w stylu wczesnobarokowym. Za czasów Mikołaja Krzysztofa rozpoczęto budowę ratusza na rynku miejskim.
- Mikołaj Radziwiłł mieszkał w zamku wraz ze swoją żoną Marią z Gawdzickich. Wspólnie urządzili na nowo zamkowe wnętrza, a Mikołaj rozpoczął budowę kościoła św. Ducha i św. Anny w miejscu chylącej się ku upadkowi drewnianej świątyni.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania historii w wyjątkowej, świątecznej atmosferze! Wstęp bezpłatny.
Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.