Dzieje się na Mazowszu
„Sprawa Witosa. Kraków 1944” Rafała Skąpskiego tematem „Salonu Dobrej Książki im. T. Górnego”
Nazwa | „Sprawa Witosa. Kraków 1944” Rafała Skąpskiego tematem spotkania w „Salonie Dobrej Książki im. T. Górnego” |
---|---|
Opis | Spotkanie czytelnicze poświęcone książce Rafała Skąpskiego „Sprawa Witosa. Kraków 1944”. |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 17 grudnia 2024 15:00
Data zakończenia wydarzenia: 17 grudnia 2024 17:00
Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich / Radziwiłłów, al. Solidarności 62, 00-240 Warszawa
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza 17 grudnia 2024 r. na kolejną dyskusję w ramach kultowego cyklu społeczności czytelniczych.
Najnowsza publikacja Wydawnictwa Muzeum Niepodległości w Warszawie jest rozwinięciem wątków uprzednio przekazywanych w muzealnym kwartalniku. Książka wzbogacona została o zbiór ciekawych fotografii oraz aneks. Udział w spotkaniu jej poświęconym wezmą: Rafał Skąpski, dr Tadeusz Skoczek, Piotr Dobrołęcki, Jerzy Kisielewski. Prowadzenie: Piotr Maroński.
Wydarzenie objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Sprawa Witosa…
Wincenty Witos. Postać tego wielkiego człowieka, ideowego przywódcy chłopów, polityka polskiego kierującego się w życiu i działalności zasadami etyki, sprawiedliwości społecznej i patriotyzmu była przez wiele lat przemilczana. Jeszcze za swojego życia – w okresie międzywojennym – ten trzykrotny premier polskiego rządu był zwalczany, odsuwany, sądzony i oskarżany. Podczas niemieckiej okupacji – nieugięty i nieskazitelny moralnie. Nie współpracował z hitlerowcami mimo szykan i więzienia.
Przez lata skazany na zapomnienie – powraca, aby zająć należne mu miejsce w naszej pamięci.
O autorze
Autor książki, Rafał Skąpski jest współpracownikiem mazowieckich muzeów. Jako znany organizator polskiego życia kulturalnego, w przeszłości sekretarz Narodowej Rady Kultury, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wiceprezes Polskiego Radia, dyrektor zasłużonego Państwowego Instytutu Wydawniczego, opiekun twórców w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS, nie stronił od pisarzy i pisania. Otrzymał za tę aktywność prestiżową nagrodę im. Władysława Orkana. Jest wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, znanym z wielu pożytecznych akcji na rzecz środowisk intelektualnych.