Dzieje się na Mazowszu

Poszły wici po zaściankach. Insurekcja 1863

Plakat wystawy Insurekcja 1863 Autor: Mat. promocyjne
Nazwa Poszły wici po zaściankach. Insurekcja 1863
Opis Wernisaż wystawy

Data rozpoczęcia wydarzenia: 27 kwietnia 2023 12:00

Data zakończenia wydarzenia: 27 kwietnia 2023 14:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Oddział Muzeum Niepodległości ul. Skazańców 25

Tytuł wystawy wynika z drobnoszlacheckiego charakteru zrywu narodowowyzwoleńczego z lat 1863-1865.

Rdzeń wystawy stanowią obrazy Wojciecha Piechowskiego (1849-1911), artysty malarza urodzonego  w Nosarzewie Borowym niedaleko Mławy.

Pierwszy z nich „Puszczyk”, namalowany w 1907 roku w nurcie romantycznym, przedstawia śmierć rannego powstańca styczniowego, drugi, namalowany w 1890 roku, znany jest pod wymiennie stosowanymi, wymownymi tytułami: „Pożegnanie” lub „Za chlebem”.

Wojciech Piechowski odebrał staranne wykształcenie malarskie. Był uczniem Wojciecha Gersona, Warszawskiej Szkoły Rysunkowej. Doskonalił swoje umiejętności w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz w prywatnej pracowni Józefa Branta. W okresie pobierania nauki zawarł największe przyjaźnie z Antonim Piotrowskim i Józefem Chełmońskim, szczególnie ten ostatni wysoko cenił sztukę przyjaciela. Piechowski doceniany przez współczesnych za granicą, niedoceniany w kraju należy niestety do grona artystów zapomnianych.
Ponadto na wystawie zaprezentowano m.in.: pas kontuszowy, dokumenty, fotografie, XIX- wieczną broń czarnoprochową oraz granitową rzeźbę, która według tradycji towarzyszyła oddziałowi powstańczemu dowodzonemu przez Zygmunta Padlewskiego.

Wystawa zorganizowana w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Muzeum Niepodległości w Warszawie, które odbywają się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony