Dzieje się na Mazowszu

Piknik u Broniewskiego, czyli niedzielna atrakcja w willi na Starym Mokotowie

plakat reklamujący imprezę Autor: mat. prom. ML
Nazwa Piknik u Broniewskiego, czyli niedzielna atrakcja w willi na Starym Mokotowie
Opis impreza plenerowa

Data rozpoczęcia wydarzenia: 4 czerwca 2023 10:00

Data zakończenia wydarzenia: 4 czerwca 2023 21:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Władysława Broniewskiego – filia Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, ul. Dąbrowskiego 51, Warszawa

Impreza odbędzie się pod hasłem "Lata pięćdziesiąte", a proponowane aktywności na różne sposoby nawiązują do tej dekady – dekady, którą pisarz spędził w domu przy ulicy. Dąbrowskiego 51.

Wiele zajęć dla dzieci, brunch z książką, wykłady o filmie i wzornictwie przemysłowym, a na zakończenie – potańcówka w klimacie retro. Tego wszystkiego można się spodziewać w godzinach 10.00 do 21.00. O piknikową atmosferę zadba także lubiana warszawska kawiarnia Jaskółka.


Między 10.00 a 13.00 będzie trwał blok zajęć dla dzieci, m.in. zajęcia sensoryczno-plastyczne dla dzieci w wieku ok 3-6 lat, warsztaty plastyczno-teatralne dla dzieci w wieku ok. 6–10 lat, spotkanie z Małgorzatą Strzałkowską, autorką książki „Dawniej, czyli drzewiej”.


Od godziny 13.00 odbywa się brunch z książkąopowiadaniami Carson McCullers z wydanego niedawno w Polsce zbioru „Komu ukazał się wiatr?” w przekładzie Michała Kłobukowskiego. McCullers to jedna z najważniejszych i najbardziej cenionych autorek amerykańskich, która w swojej twórczości skupiała się na ludziach wyrzuconych poza nawias społeczeństwa, nieszczęśliwych i niepotrafiących się dopasować. Wybrane opowiadania, Domowy dylemat oraz Znękany chłopiec, po raz pierwszy ukazały się właśnie w latach 50. XX wieku. Spotkanie poprowadzi Natalia Malek, poetka, tłumaczka i amerykanistka. Po spotkaniu odbędzie się miniloteria książkowa, do wylosowania są książki ufundowane przez Wydawnictwo Czarne.


Od godziny 15.00 będzie miał miejsce wykład Roberta Birkholca, „Odgruzowywanie kinematografii? Polskie kino w pierwszej połowie lat 50.”, podczas którego odpowiemy na pytania m.in. o to, jak wyglądało polskie kino w latach 1950-1955, jakich bohaterów stworzyło, jakie miało związki z literaturą oraz jak odpowiadało na postulaty polityczne i żądania socrealizmu.


Od godziny 16.30 organizatorzy zapraszają do rozmowy na temat wzornictwa lat 50. XX wieku i życia przedmiotów na przykładzie dzieł sztuki użytkowej, które do dziś znajdują się w Muzeum Broniewskiego. Opowie o nich Katarzyna Jasiołek, autorka książek i artykułów o wzornictwie i rzemiośle, a także głośnej książki Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym”. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Rosner.


Zaś od 18.30 do zmierzchu będzie się odbywać potańcówka. W klimaty retro wprowadzi piknikowiczów Bisti (Maciej Bogusz), członek labelu didżejów i producentów działających pod szyldem The Very Polish Cut-Outs. Połączenie współczesności z samplami lat 50., 60., 70. XX wieku? Tak, to właśnie oni.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony