Dzieje się na Mazowszu

Noc Muzeów 2023. Atrakcje w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Plakat - Noc muzeów Autor: Mat. Promocyjne
Nazwa Noc Muzeów 2023. Atrakcje w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Opis Atrakcje w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Więzienia Pawiak.

Koncert piosenek retro z balkonu Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, „Powstanie Styczniowe – muzyczna opowieść w murach Cytadeli Warszawskiej”, prezentacje historyczno-artystyczne w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Muzeum Niepodległości na Noc Muzeów.

Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów

W siedzibie głównej, w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, o godz. 19.00 usłyszymy przedwojenne przeboje w wykonaniu Aniki Chlebik i Tomasza Oszusta. W repertuarze znajdą się utwory, takie jak m.in.: - „Trudno”, „Uliczka w Barcelonie”, „Ja się boję sama spać”,  „Już nie zapomnisz mnie”, „Ta mała piła dziś”, „Jesienne róże”, czy  „Nie kochać w taką noc”.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej,  Stowarzyszenie WEST, Polska Fundacja Narodowa oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zapraszają z kolei na plenerowy koncert „Powstanie Styczniowe – muzyczna opowieść w murach Cytadeli Warszawskiej” w wykonaniu artystów zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”. Tytułową muzyczną opowieść – aktorzy, wokaliści i muzycy rozpoczną o godz. 21.00 od utworów nawiązujących do dramatycznego końca pierwszej Rzeczypospolitej, później do dramatycznych prób przywrócenia państwowości w kolejnych dekadach XIX i XX wieku, w tym w szczególności do samego Powstania Styczniowego i jego znaczenia dla dalszych zmagań o niepodległość na przestrzeni kolejnych wieków. Artyści nawiążą do twórczości takich postaci jak Juliusz Słowacki, Franciszek Kniaźnin, Konstanty Gaszyński, Adam Asnyk, Tadeusz Miciński, Mirosław Jezierski, Roman Kołakowski i wielu innych. Zabrzmią m.in. „Pieśń konfederatów barskich”, „Polonez 3 Maja”, „Czarna Sukienka”, „Miejcie nadzieję", „Partyzanckie tango” i wiele innych.

Ponadto  w programie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej pokazy Grupy Historycznej Niepodległość 1863, prezentacja samochodów zabytkowych epoki PRL-u we współpracy z Automobilklubem Polski,  a także warsztaty rodzinne „Cytadela szyfrów”. Uczestnicy zajęć poznają technikę porozumiewania się za pomocą „alfabetu stukanego”, wykorzystywanego przez więźniów X Pawilonu.

W Muzeum Więzienia Pawiak

W Muzeum Więzienia Pawiak o godz. 20.00 i 22.00 zaprezentowany zostanie program artystyczny “WEŹ MNIE STĄD…”, realizowany przez Fundację ART, poświęcony poetkom związanym z Pawiakiem lub innymi niemieckimi więzieniami, obozami koncentracyjnymi i katowniami. Przypomniana zostanie poezja Zuzanny Ginczanki, Józefy Radzymińskiej, Zofii Pociłowskiej, Elżbiety Popowskiej, Grażyny Chrostowskiej, Zofii Górskiej-Romanowicz, Marii Zientara-Malewskiej, Zofii Kossak oraz tych bezimiennych kobiet, które na grypsach nie umieściły swoich nazwisk, ale zostawiły wzruszające wiersze, dokumentując w ten sposób swoje życie w nieludzkich warunkach niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych. Oprócz działań artystycznych prowadzonych na dziedzińcu przy Pomniku Drzewa Pawiackiego, odbędą się również merytoryczne wprowadzenia historyka przed każdym programem.

Na terenie Muzeum Więzienia Pawiak odbędzie się także cykl prezentacji historyczno-artystycznych w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej Stowarzyszenia „Pasjonaci Historii Warszawy 1939-1945”. Będzie działało też kino plenerowe w namiotach wojskowych typu NS, gdzie zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne zrealizowane przez muzeum w ostatnich latach.

Dodatkowo odbędzie się pokaz zabytkowych pojazdów, w tym „budy” – samochodu wożącego więźniów na przesłuchania na trasie Pawiak – al. Szucha. W Mauzoleum Walki i Męczeństwa odbędą się również scenki z udziałem rekonstruktorów. Dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, będzie możliwość zwiedzania wnętrz budynku, w którym w czasie okupacji mieścił się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. W ten szczególny sposób, w formie scen historycznych, wykorzystując oryginalne pojazdy z okresu II wojny światowej, organizatorzy chcą przypomnieć mieszkańcom stolicy o czasach okupacji niemieckiej oraz muzeach-miejscach pamięci, aby zachęcić do odwiedzenia tych placówek nie tylko w czasie Nocy Muzeów.

Ze szczegółowym programem Nocy Muzeów można zapoznać się na stronie internetowej Muzeum Niepodległości i w mediach społecznościowych.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony