Dzieje się na Mazowszu

Niedziela palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej

Procesja z palmami wielkanocnymi Autor: Arch. MWR
Nazwa Niedziela palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej
Opis Obrzędy liturgiczne i ludowe związane z obchodami Niedzieli Palmowej.

Data rozpoczęcia wydarzenia: 2 kwietnia 2023 10:00

Data zakończenia wydarzenia: 2 kwietnia 2023 18:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Wsi Radomskiej

W ostatnią niedzielę Wielkiego Postu obchodzona jest w Kościele pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy na wiosenne święto Paschy. W Polsce ta niedziela nazywana jest Kwietną, Palmową lub Wierzbną.

Niedzielą Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc, najważniejsze kościelne i domowe zwyczaje oraz obrzędy związane z tym świętem.

Program uroczystości:

12.15 Ogłoszenie wyników konkursu pt. „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna” i wręczenie nagród laureatom - Kaplica z Rdzuchowa-Kolonii (wystawa pokonkursowa „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”).

12.45 Formowanie procesji przed budynkiem Ekonomii Dworskiej z Wilkowa.

13.00 Msza Święta celebrowana przez bpa Marka Solarczyka w zabytkowym kościele św. Doroty z Wolanowa na terenie muzeum. Pasję (śpiew opisu Męki Pańskiej) wykonają podczas mszy diakon i Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. 

11.30 – 17.00 Warsztaty pisania pisanek metodą batikową (Ośrodek Edukacji Muzealnej).

15.00 – 16.00 Widowisko „Wielka Niedziela” w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Piątkowy stok” ze Zwolenia (Dom Ludowy z Jedlni-Poświętnego).

Widowisko „Wielka Niedziela” przybliża zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi w regionie radomskim. Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok” działa na terenie gminy Zwoleń od 2013 r. i ma na swoim koncie wiele sukcesów i dokonań. Jego członkowie zawsze chętnie włączają się w środowiskowe wydarzenia kulturalne, sportowe, a także charytatywne. Zespół dba o lokalną tożsamość i pielęgnuje regionalne zwyczaje i obrzędy, oraz promuje je poza granicami gminy. Godnie reprezentuje gminę Zwoleń na licznych konkursach, a także podczas uroczystości i wydarzeń cyklicznych.

10.00 – 18.00

  • Wystawa „Portret zapomnianej prowincji kieleckiej. Pierściński, Buczkowski, Gajewski” (Stodoła sześcioboczna z Grójca).
  •  Wystawa pokonkursowa „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna” (Kaplica z Rdzuchowa-Kolonii).
  •  Kiermasz wielkanocny – spotkanie z twórcami ludowymi, którzy zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby, m.in. palmy, pisanki, koszyki, ceramikę (Zespół wiatraków).
  •  Ekspozycja stała Muzeum Wsi Radomskiej uzupełniona o aranżacje świąteczne.

Patronat nad uroczystością objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony