Dzieje się na Mazowszu
Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w Noc Muzeów na wycieczkę do świata Reymonta

Nazwa | Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w Noc Muzeów na wycieczkę do świata Reymonta |
---|---|
Opis | piknik edukacyjny (12.00-19.00) i widowisko plenerowe (16.00-21.00) |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 17 maja 2025 12:00
Data zakończenia wydarzenia: 17 maja 2025 21:00
Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Wsi Radomskiej, ul. Stawowa (dojazd od ul. Krychnowickiej)
W sobotę 17 maja Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza do wspólnego odkrywania historii, literatury i tradycji w przestrzeni jednego z najpiękniejszych skansenów w Polsce.
Program wydarzenia w całości poświęcony został postaci i twórczości Władysława Stanisława Reymonta – pisarza, noblisty i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury przełomu XIX i XX wieku. Obchody zorganizowane zostały w ramach Roku Reymontowskiego, ogłoszonego w stulecie śmierci autora „Chłopów”.
Pierwsza część wydarzenia, zatytułowana „Wycieczka do świata Reymonta”, odbędzie się w godz. 12.00–19.00 i będzie miała formę edukacyjnego pikniku. Odwiedzający muzeum goście będą mogli odbyć podróż po najważniejszych etapach życia Reymonta, zatrzymując się w specjalnie zaaranżowanych punktach skansenu. Przygotowane przestrzenie – m.in. szkoła ludowa, stacja kolejowa, zakład krawiecki czy gabinet pisarza – będą tłem dla inscenizacji i działań rekonstrukcyjnych z udziałem aktorów i animatorów. Program przewiduje również przejażdżki zaprzęgami konnymi oraz możliwość aktywnego uczestnictwa w wybranych zajęciach – na przykład w lekcji geografii sprzed wieku, pracy na maszynie krawieckiej czy wywoływaniu zdjęć w atelier fotograficznym z fotoplastikonem.
W godzinach popołudniowych, od 16.00 do 21.00, muzeum zaprasza na drugie wydarzenie dnia – „Po trzykroć Reymont!”, czyli widowisko plenerowe złożone z trzech inscenizacji opartych na wybranych dziełach literackich Reymonta. Widzowie obejrzą sceny z powieści „Rok 1794” – z udziałem takich postaci jak Tadeusz Kościuszko czy gen. Antoni Madaliński. Wezmą też udział w realistycznie zrekonstruowanej „Pielgrzymce do Jasnej Góry”, a na zakończenie przeniosą się do Lipiec, by uczestniczyć w słynnym weselu Boryny z „Chłopów”. Każda z części wzbogacona została o narrację prowadzoną przez aktora wcielającego się w samego Reymonta, który komentuje wydarzenia i przybliża tło historyczne oraz literackie powstawania poszczególnych utworów.
Łącznie w wydarzeniu weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów i statystów. Dzięki ich pracy uczestnicy będą mogli poczuć atmosferę epoki, w której żył i tworzył Reymont, a jednocześnie lepiej zrozumieć jego twórczość i wpływ na polską kulturę.
Projekt zrealizowany jest we współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w formie dotacji celowej.