Dzieje się na Mazowszu
Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje prace Magdy Grzybowskiej na wystawie pt. „Zbiory”

Nazwa | Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza do Galerii Elektor na wystawę prac Magdy Grzybowskiej zatytułowaną „Zbiory” |
---|---|
Opis | Kolekcja prac rzeźbiarskich wykonanych w glinie oraz prac ze stali, uzupełniona rysunkami artystki. |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 22 stycznia 2025 19:00
Data zakończenia wydarzenia: 16 maja 2025 17:00
Lokalizacja wydarzenia: Galeria Elektor, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, 00-139 Warszawa
Tytuł wystawy nawiązuje do motywu gromadzenia, zbierania plonów czy porządkowania. W naturalny sposób – w odniesieniu do tytułu i prezentowanych obiektów – ekspozycja przywodzi na myśl kolekcje znalezionych kamieni, liści, nasion czy łupin, przez co – jej swoistą osnową staje się przyroda w swej ożywionej i nieożywionej postaci.
– W działalności twórczej odnoszę się przede wszystkim do zjawisk przestrzennych, niekoniecznie zamykających się w pojęciu rzeźby. Do prac włączam zarówno obiekty rzeźbiarskie, jak i film, fotografie, rysunek, zjawiska świetlne, sytuacje, gest, dźwięk i ruch. Wykorzystuję różnorodne materiały i media: stal, ceramikę, tkaniny, szkło, wodę. Inspiracje czerpię z obserwacji zjawisk, przedmiotów i ludzi, a także relacji – opowiada o swej twórczości artystka.
Magda Grzybowska jest absolwentką ASP we Wrocławiu. Praktykę twórczą poszerza o organizację wydarzeń artystycznych (plenery, wystawy, sympozja), działa też na rzecz środowiska artystycznego Wrocławia i okolic. Od 2006 roku jest pracowniczką naukowo-dydaktyczna Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, obecnie na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki.
Galeria Elektor istnieje od ponad czternastu lat. Mieści się w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ulicy Elektoralnej. Otwarta jest przede wszystkim na sztukę młodych polskich artystów, a jej cel programowy to umożliwienie rozpoczęcia im swojej drogi artystycznej, startu i zdobycia pierwszych doświadczeń.
Uwrażliwienie na młodych ludzi powoduje, że dzieła, które prezentuje Galeria Elektor są różnorodne – od tradycyjnego malarstwa akademickiego, poprzez instalacje, aż po sztukę nowych mediów. Wszechstronność prezentowanej twórczości pozwala na wymianę myśli, na dyskusję o tendencjach i problemach współczesnej sztuki.