Dzieje się na Mazowszu

"Literatura według... "

Marcin Wicha Autor: Dominik Musiałek
Nazwa "Literatura według... "
Opis cykl spotkan

Data rozpoczęcia wydarzenia: 5 marca 2023 17:00

Data zakończenia wydarzenia: 5 marca 2023 18:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Gombrowicza we Wsoli

Marcin Wicha grafik, felietonista i pisarz, laureat Nagrody Literackiej „Nike”, Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza będzie pierwszym gościem cyklu.

Marcin Wicha jest grafikiem, rysownikiem, eseistą a także autorem książek dla dzieci. Projektuje okładki, plakaty, znaki graficzne. Za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Jak mówił cztery lata temu w Muzeum Gombrowicza, „przyjemny moment w pisaniu polega na tym, że mając tę kartkę, a na niej już kilka słów – możemy sobie te słowa poprzestawiać, coś wydłużyć lub skrócić. To daje złudzenie kontroli”.

Gdy powstawała jego pierwsza, ale także druga książka nie czuł się jeszcze pisarzem, a na pewno nie umieściłby słowa pisarz na swojej wizytówce. Od tamtego czasu do „Jak przestałem kochać design” i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” doszły dwie kolejne książki jego autorstwa: „Kierunek zwiedzania (2021) oraz wydany w 2022 roku zbiór felietonów „Nic drobniej nie będzie”. Obie dobrze przyjęte przez czytelników i krytyków.

Marcin Wicha będzie pierwszym gościem cyklu „Literatura według...”. O to, jaka jest literatura według Wichy pytać będzie Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka, pisarka, autorka biografii Kornela Filipowicza, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Justyna Sobolewska jest gospodynią cyklu, zatem jest to jednocześnie literatura według Sobolewskiej. Do udziału w spotkaniach pani Justyna zaprosiła trójkę autorów. Oprócz Marcina Wichy będą to Piotr Sommer (spotkanie planowane na 26 marca) oraz Zyta Rudzka (16 kwietnia).

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony