Dzieje się na Mazowszu

Dzień Kolejarza w Muzeum Kolei Wąskotorowej

pocztówka z pociągiem retro Autor: ach. Muzeum Kolei Wąskotorowej
Nazwa Dzień Kolejarza w Muzeum Kolei Wąskotorowej
Opis impreza kulturalna

Data rozpoczęcia wydarzenia: 26 listopada 2022 15:00

Data zakończenia wydarzenia: 26 listopada 2022 18:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, ul. Licealna 18

W tym roku w ramach wydarzenia odbędzie wernisaż dwóch wystaw czasowych.

Pierwsza z nich to wystawa malarstwa pt. „Podróże w przeszłość”, która będzie już kolejną tego typu ekspozycją w muzealnej Galerii „Semafor”. Jej autor, Janusz Dziurawiec, to czwarty artysta, który zaprezentuje swą twórczość w naszej placówce. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 26 listopada br. o godz. 16:00.


Janusz Dziurawiec urodził się w Katowicach w 1950 r. Ukończył Wydział Malarstwa na warszawskiej ASP, gdzie studiował w pracowni Jana Tarasina (dyplom w 1980 r.). W początkowej fazie swojej twórczości skupił się na oddaniu egzystencji człowieka zanurzonego w gorszej stronie wielkiego miasta, żyjącego na szarych blokowiskach, wśród wysypisk śmieci, błota i brudu, w scenerii zdominowanej przez beznadzieję i brzydotę. Temat ten artysta rozwijał do 1984, tworząc kolejne obrazy z cyklu „Druga strefa”. Utrzymane są one w konwencji chłodnego realizmu, a momentami wręcz hiperrealizmu, za podstawę mając wykonaną wcześniej fotografię. Tej metodzie tworzenia pozostał artysta wierny w kolejnym swoim cyklu „Narodziny rzeki”, realizowanym od 1989 r., a poprzedzonym obrazami zatytułowanymi „Las”. Zwrócił się w nim ku zgoła innym pejzażom – czysto przyrodniczym widokom Bieszczad i Tatr. Artysta ze szczególną uwagą podchodzi do aranżacji poszczególnych planów kompozycji, z różną głębią ostrości, wyzyskuje efekty zamglenia, przesłonięcia horyzontu, używa zgaszonej gamy kolorystycznej. Odrębną grupę prac artysty stanowią dzieła powstałe z woli wiernej rejestracji refleksów świetlnych np. na wodzie i w efekcie bliskie abstrakcji. W ostatniej dekadzie Dziurawiec zwrócił się ponownie ku tematyce miasta, maluje jednak jego jasną, a zarazem bardziej kolorową stronę, m.in. rozpoznawalne budowle warszawskie, na tle których toczy się codzienne miejskie życie. Utrwala ponadto widoki nadmorskie, urodę kwiatów. Fotorealizm jego prac szczególnie uwydatnia się w kompozycjach powstałych z pragnienia uchwycenia ruchu, w widoku pędzących rowerzystów, grupy konnych czy biegnącego psa. Wystawa „Podróże w przeszłość” jest efektem kilkuletniej pracy po wizycie w Stacji Muzeum w Warszawie, gdzie artysta odnalazł swój obraz z 1975 r. Zainspirowało go to do namalowania serii obrazów o tematyce kolejowej. Jak mówi sam autor, temat ten jest mu bardzo bliski, choćby ze względu na sąsiedztwo od wczesnego dzieciństwa z warszawskim Dworcem Zachodnim, jak i koleją EKD, które to wywarły niemały wpływ na niego samego, jak również na Jego twórczość.


Druga wystawa, którą chcielibyśmy tego dnia zaprezentować to ekspozycja pn. „Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej”, podsumowująca działalność „ciuchci” w okresie gdy ta była głównym powiatowym środkiem transportu publicznego, a także później już w okresie muzealnym. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną także materiały z jubileuszu stulecia kolejki, który obchodzony był uroczyście 1 października 2022 r. Ekspozycja będzie kolejnym elementem uświetniającym ważną rocznicę.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony