Dzieje się na Mazowszu
Biografia Julii Keilowej tematem cyklicznego spotkania czytelniczego w Muzeum Niepodległości w Warszawie
Nazwa | Biografia Julii Keilowej tematem cyklicznego spotkania czytelniczego w Muzeum Niepodległości w Warszawie |
---|---|
Opis | Spotkanie czytelnicze poświęcone książce Małgorzaty Czyńskiej „Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy”. |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 18 grudnia 2024 15:00
Data zakończenia wydarzenia: 18 grudnia 2024 17:00
Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich / Radziwiłłów, al. Solidarności 62, 00-240 Warszawa
Książka Małgorzaty Czyńskiej „Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy” zaprosi do dyskusji w „Salonie Dobrej Książki im. T. Górnego”.
Biografia przywraca pamięć o Julii Keilowej (1902–1943) – ikonie polskiego wzornictwa, wybitnej rzeźbiarce i metaloplastyczce, która – w dwudziestoleciu międzywojennym – projektowała dla największych polskich wytwórców platerów: Frageta, Norblina i braci Henneberg.
Oszczędne w formie projekty Keilowej cieszyły się powodzeniem i znakomicie pasowały do modernistycznych wnętrz, a artystka konsekwentnie budowała własną markę. W 1933 r. otworzyła prywatną pracownię metaloplastyki i stworzyła kilkaset wzorów, które masowo powielano. Jej prace były prezentowane na wystawach światowych w Paryżu i Nowym Jorku.
Operowała najprostszymi bryłami geometrycznymi: kulą, prostopadłościanem i stożkiem, a kształty jej przedmiotów odbiegały od zwyczajowych form. Do najsłynniejszych projektów należy cukiernica „Jabłko królewskie” dla Fabryki Wyrobów Srebrnych i Platerowanych J. Fraget.
Jej błyskotliwą karierę przerwała II wojna światowa – Julia Keilowa zginęła w 1943 r., najprawdopodobniej na warszawskim Pawiaku.
Prowadzenie spotkania: Piotr Maroński.
Wydarzenie objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.