Informacje prasowe

Sejmik Mazowsza dla czystego powietrza. 141 projektów dofinansowanych!

Grafika Sejmik Mazowsza dofinansuje 141 inwestycji związanych z czystym powietrzem Autor: arch. UMWM

Radni województwa pomogą w walce o jakość powietrza na Mazowszu. Ponad 10,3 mln zł wsparcia otrzyma aż 141 projektów mazowieckich miast i gmin.

Walka o jakość powietrza na Mazowszu trwa. Właśnie została rozstrzygnięta piąta edycja programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2023”. Jak podkreśla Jania Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa, duża liczba złożonych wniosków pokazuje, że mazowieckie samorządy coraz bardziej dbają o jakość powietrza. W tym roku wpłynęły do nas aż 272 wnioski. Oczywiście nie wszystkie pozytywnie przeszły ocenę merytoryczną, jednak ta liczba świadczy o coraz większym zaangażowaniu miast i gmin. Po weryfikacji i ocenie merytorycznej zdecydowaliśmy o dofinansowaniu 141 projektów, na które przeznaczyliśmy ponad 10,3 mln zł.

Pikniki ekologiczne w Legionowie, Radomiu czy Wesołej, budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Płońsku i gminach Stara Kornica czy Jabłonna, a także zakupy dronów do kontroli dymu w gminach Żabia Wola i Nadarzyn – różnorodność proekologicznych inwestycji, które w tym roku mogą liczyć na pomoc władz regionu, jest ogromna. Zauważa to marszałek Adam Struzik. – Duże zróżnicowanie projektów pokazuje, że samorządy w sposób odpowiedzialny podchodzą do kwestii związanych z jakością powietrza. Każda inwestycja jest przemyślana i odpowiada na potrzeby lokalnych społeczności.

 

Samorządowcy chcą też kontrolować przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej. Aż 33 samorządy mogą liczyć na wsparcie Mazowsza w tym zakresie. Wśród nich są m.in. gminy Staroźreby, Karczew, Rzewnie, Lesznowola czy Radziejowice.

 

– Działamy konsekwentnie i kompleksowo w interesie i dla dobra wszystkich Mazowszan – zaznacza radny Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska. – Przyjmujemy prawo miejscowe, czyli uchwałę antysmogową i Program Ochrony Powietrza, nakładając na mieszkańców konkretne obowiązki i reguły postępowania. A w ślad za tym przygotowujemy i realizujemy programy wsparcia, z których dofinansowujemy inwestycje i przedsięwzięcia pomagające samorządom gmin i powiatów te nowe wymagania prawne i organizacyjne wprowadzić w życie. Na tym polega komplementarność działań samorządu Mazowsza.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

Załączniki:

  • 23 05 05 IP_Mazowsze dla czystego powietrza.docx
    Rozmiar: 377.3 KB, DOCX
  • mp3_Adam Struzik marszałek_Czyste powietrze.mp3
    Rozmiar: 1.06 MB, MP3
  • mp3_Elżbieta_Lanc_członkini zarządu województwa mazowieckiego_czystePowietrze.mp3
    Rozmiar: 1.5 MB, MP3
  • mp3_Janina_Ewa_Orzełowska_członkini zarządu województwa mazowieckiego_CzystePowietrze.mp3
    Rozmiar: 1.64 MB, MP3
  • mp3_Rafał Rajkowski_wicemarszałek_powietrze.mp3
    Rozmiar: 1.03 MB, MP3
  • mp3_Wiesław Raboszuk_Wicemarszalek_CzystePowietrze.mp3
    Rozmiar: 1.52 MB, MP3

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony