Informacje prasowe

Samorząd Mazowsza kupił cenne przyrodniczo siedliska łąkowe

4.JPG Autor: arch. Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych zyska siedliska łąkowe, na których występują rzadkie gatunki roślin, w tym objęty ścisłą ochroną pszeniec grzebieniasty. Nieruchomość położoną w miejscowości Góry właśnie zakupił samorząd Mazowsza. W podpisaniu aktu notarialnego wzięła udział Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Samorząd Mazowsza nabył kompleks siedlisk łąkowych znajdujący się w miejscowości Góry w gminie Korczew. Są to cenne przyrodniczo łąki selernicowe powstałe na dawnych odsypiskach rzecznych i zarastających starorzeczach.

– Do tej pory Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych prowadził tam, za zgodą właściciela, działania ochronne dotyczące cennych gatunków roślin. Zależało nam jednak, aby kompleksowo chronić gatunki, które występują na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, dlatego zakupiliśmy tę nieruchomość – wyjaśnia Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa.

Pszeniec grzebieniasty i nie tylko
Obszar całego kompleksu łąk porasta pszeniec grzebieniasty – gatunek, który jest pod ścisłą ochroną i należy do kategorii narażonych na wymarcie w Polsce. Rośnie tu również kukułka szerokolistna (jeden z gatunków storczyków), kosaciec syberyjski i mieczyk dachówkowaty.

Jak podkreśla dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwester Chołast, ochrona przyrody to jedno z najważniejszych zadań Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. – Podejmujemy w tym kierunku wiele działań, do których należą m.in. późne koszenie łąk, zbiór nasion i ich podsiew w odpowiednich siedliskach, hodowla i podsadzanie sadzonek czy stworzenie banku nasion na Uniwersytecie w Siedlcach.

Cenne gatunki roślin w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym zostały objęte ochroną w ramach projektu unijnego „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych”. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył prawie 760,5 tys. zł z RPO WM w latach 2016–2019.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:

  • 24 11 21 Informacja prasowa Akt notarialny Góry
    Rozmiar: 282.62 KB, DOCX

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony