Informacje prasowe
Rada seniorów Mazowsza wybrana

Mieszkańcy regionu mają swoich przedstawicieli w Radzie Seniorów Województwa Mazowieckiego! W drugiej kadencji o interesy seniorów zadba aż 27 reprezentantów. Z członkami rady spotkali się przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski, marszałek Adam Struzik i Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, oraz radna województwa mazowieckiego Anna Majchrzak.
Na Mazowszu mieszka ponad 1 mln 366 tys. osób w wieku 60 lat i więcej. A zatem co czwarty mieszkaniec naszego województwa jest seniorem (stan na czerwiec 2024 roku)[1]. Dlatego tak ważne jest, by ta coraz liczniejsza grupa aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym i miała wpływ na politykę senioralną władz regionu.
Aktywizacji osób starszych służy Rada Seniorów Województwa Mazowieckiego. Jest to organ doradczy i opiniodawczy, który reprezentuje interesy starszych mieszkańców Mazowsza.
– Wszystkim członkom rady seniorów II kadencji gratuluję wyboru do tego ważnego gremium. Dziękuję, że podjęli się Państwo reprezentowania coraz liczniejszej grupy społecznej naszego regionu. Liczę na Państwa doświadczenie, spostrzeżenia i sugestie dotyczące możliwości działań samorządu województwa na rzecz seniorów z Mazowsza – podkreśla Ludwik Rakowski, przewodniczący sejmiku.
W skład rady wchodzą przedstawiciele osób starszych i podmiotów działających na ich rzecz, np. organizacji pozarządowych i uniwersytetów trzeciego wieku. Inicjują oni projekty związane z aktywizacją, zdrowiem i integracją społeczną seniorów. Kadencja rady seniorów trwa 5 lat.
– Rada seniorów jest bardzo ważna z punktu widzenia potrzeb osób starszych w naszym regionie. To też istotny krok w budowaniu społeczeństwa przyjaznego seniorom i dialogu międzypokoleniowego. Wszystko z myślą o naszych seniorach i tym, by lepiej im się żyło – zaznacza marszałek Adam Struzik.
WIĘCEJ RADNYCH W DRUGIEJ KADENCJI
W tej kadencji skład rady seniorów został zwiększony z 11 do 27 członków reprezentujących 9 podregionów: warszawski zachodni, warszawski wschodni, ostrołęcki, siedlecki, radomski, żyrardowski, płocki, ciechanowski oraz Warszawę.
W naborze do II kadencji rady seniorów zgłosiły się 73 osoby, a głosować można było na 59 kandydatów. Głosy oddało prawie 6,5 tys. mieszkańców, którzy ukończyli lub do końca 2025 r. ukończą 60 lat. Wybory przeprowadzono w 9 podregionach Mazowsza i z każdego wybrano po 3 przedstawicieli. Łącznie wyłoniono 27 członków rady.
Jak zaznacza Anna Majchrzak, radna województwa mazowieckiego, funkcjonowanie rady seniorów służy budowaniu współpracy i relacji.
– Radni kolejnej kadencji znowu będą prężnie działać na rzecz mazowieckich seniorów. Będą łącznikiem między władzami samorządu a najstarszymi mieszkańcami Mazowsza. To oni najlepiej wiedzą, jakie są ich potrzeby, problemy, czego oczekują.
Skład Rady Seniorów Województwa Mazowieckiego II kadencji
Warszawa:
- Joanna Celińska,
- Barbara Ruszkowska-Gębka,
- Grażyna Żółtowska.
Region ciechanowski:
- Wiesława Klicka,
- Michał Jaros,
- Grażyna Żabińska.
Region ostrołęcki:
- Ryszard Sidorzak,
- Jolanta Mierzejewska,
- Dorota Ludwichowska.
Region płocki:
- Paweł Różański,
- Katarzyna Struzik,
- Wiesław Żmuda.
Region radomski:
- Iwona Zawodnik,
- Marianna Grajper,
- Alicja Poleszczuk.
Region siedlecki:
- Stanisław Markowski,
- Ewa Kaślikowska-Olszyna,
- Grażyna Makulec.
Region warszawski wschodni:
- Grażyna Mioduszewska,
- Tadeusz Lempkowski,
- Roman Biskupski.
Region warszawski zachodni:
- Teresa Gańko,
- Paweł Stasiak,
- Adam Półgrabia.
Region żyrardowski:
- Janusz Orzechowski,
- Włodzimierz Dzierzbicki,
- Stanisław Wasilewski.
O celach i zadaniach nowej rady seniorów mówi Tadeusz Lempkowski, członek rady II kadencji oraz prezes Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego wieku w Cegłowie. – Podstawą stworzenia planu działania nowej rady będzie omówienie problemów seniorów w środowiskach i regionach, z których pochodzimy. Ważnym zadaniem rady będzie na pewno aktywizacja osób wykluczonych. Samorząd Mazowsza wesprze nas w tych działaniach zarówno finansowo, jak i merytorycznie.
BEZPIECZNY SENIOR
Rusza kampania informacyjno-promocyjna zachęcająca do wzięcia udziału w dwuletnim cyklu szkoleń doskonalenia techniki jazdy „Bezpieczny senior”. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego z Mazowsza zorganizuje kurs teoretyczny i praktyczny, w którym będzie mogło wziąć udział ponad 1000 seniorów. Szkolenia mają rozpocząć się w drugiej połowie 2025 roku.
– Podczas szkoleń seniorzy zaktualizują wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego, dowiedzą się, jak niektóre leki działają na koncentrację za kierownicą. Sprawdzą też swój refleks podczas nagłych sytuacji na drodze, oczywiście w warunkach kontrolowanych – zaznacza Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
[1] Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie / Opracowania bieżące / Informacje okolicznościowe / inne / Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim I półrocze 2021 r.