Informacje prasowe
Mazowieckie beciki dla maluszków - Warszawa
W ubiegłym roku w szpitalach prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego urodziło się ponad 7 tysięcy dzieci. Już od połowy lipca każdy maluszek, który przyjdzie na świat w marszałkowskich szpitalach, otrzyma mazowiecką wyprawkę – Witaj na Mazowszu!
W 7 szpitalach prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego w 2023 r. urodziło się 7046 dzieci. Dla porównania w 2022 r. było ich 7366, a w 2021 r. na świat przyszło 7277 młodych Mazowszan. W pierwszej połowie tego roku urodziło się 3277 dzieci.
Niestety, statystyki dotyczące urodzeń w całym kraju nie napawają optymizmem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. na Mazowszu urodziło się 44,9 tys. dzieci. Jest to spadek aż o 10,6 proc. w stosunku do 2022 r., kiedy na świat przyszło 50,2 tys. dzieci. To z kolei o 6,8 proc. mniej niż w 2021 r., gdy liczba urodzeń wyniosła 54 tys.[1]
– Te dane powinny dać do myślenia nam wszystkim. Oczywiście, samorządy nie mają takich możliwości, jak strona rządowa. Wspieramy samorządy w modernizacjach żłobków, przedszkoli i szkół. Robimy to z myślą o dzieciach i rodzicach, którzy muszą mieć możliwość łączenia pracy z wychowaniem dzieci. Pomagamy także rodzinom, które starają się o dziecko mimo problemów. Od lat dofinansowujemy program in vitro na Mazowszu, dzięki czemu urodziło się już ponad 700 małych Mazowszan. Dbamy też o stworzenie odpowiednich warunków w naszych szpitalach. Na modernizację oddziału położnictwa i neonatologii szpitala bródnowskiego w Warszawie przeznaczyliśmy prawie 13 mln zł – podsumowuje marszałek Adam Struzik.
Witaj na Mazowszu!
Już od połowy lipca każdy maluszek, który przyjdzie na świat w marszałkowskich szpitalach – w Warszawie, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie czy Międzylesiu – otrzyma niespodziankę. Będzie czekać na niego powitalna wyprawka – Witaj na Mazowszu! Mamy znajdą w niej wygodny kokon niemowlęcy, suchy termofor, zabawkę sensoryczną, dwie pieluszki, kocyk, czapeczkę i body. Wszystkie rzeczy są atestowane i wykonane z bezpiecznych i przyjaznych dziecku materiałów.
Członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska podkreśla, że wspieranie rodzin to jeden z priorytetów samorządu województwa.
– Poród to czas ważny i trudny dla każdej mamy. Chcemy, aby czuły się w naszych szpitalach wyjątkowo i komfortowo. Dlatego nie tylko inwestujemy w modernizację naszych oddziałów położniczych i kompetencje personelu medycznego, ale i chcemy uprzyjemnić ten czas młodym rodzicom. Stąd te drobne mazowieckie upominki. Każdy młody Mazowszanin to dla nas wszystkich wielka radość. Witaj na Mazowszu – to drobny gest i po prostu powitanie.
Wyprawkę otrzymają rodzice dzieci urodzonych w szpitalach podlegających samorządowi województwa mazowieckiego. Są to: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie.
Szpital bródnowski w czołówce
Wśród placówek prowadzonych przez samorząd województwa największą liczbą urodzeń może pochwalić się Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. W 2023 r. przyszło w nim na świat 1352 dzieci – to najwięcej spośród wszystkich marszałkowskich szpitali. Tuż za nim są warszawskie placówki: Międzyleski Szpital Specjalistyczny, w którym w 2023 r. urodziło się 1307 dzieci, oraz Mazowiecki Szpital Bródnowski, gdzie na świat w zeszłym roku przyszło 1231 maluszków.
– Decydując się na poród w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, wybiera się pewność i bezpieczeństwo – zaznacza prezes placówki Teresa Bogiel. – Oddział położnictwa i neonatologii posiadają III, najwyższy stopień referencyjności. To znaczy, że świadczymy najwyższy ze wszystkich poziom bezpieczeństwa nie tylko ciąż fizjologicznych – prawidłowych, ale również tych zagrożonych, o trudnym przebiegu. Mamy szczególne doświadczenie w opiece nad noworodkami urodzonymi za wcześnie, a to ważny atut.
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
[1] Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.