Informacje prasowe
Darmowe badania okulistyczne w Łosicach

Samorząd województwa mazowieckiego zaprasza dorosłych mieszkańców Łosic i powiatu łosickiego na darmowe przesiewowe badania wzroku. Aby wziąć w nich udział, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Wystarczy przyjść w niedzielę, 11 maja do siedziby starostwa powiatowego w Łosicach.
Według badań Biostatu z 2023 roku ponad 45 proc. Polaków zauważyło u siebie w ostatnim czasie pogorszenie jakości wzroku. Jednymi z najczęstszych chorób oczu są: jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa i AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Regularne badania okulistyczne pozwalają wykryć te choroby na wczesnym etapie i dają dużą szansę na wyleczenie, a przynajmniej na powstrzymanie ich rozwoju w poważniejsze schorzenia.
ZBYT DŁUGIE KOLEJKI
Jedną z głównych przyczyn pogarszania się wzroku Polaków jest zbyt późne wykrywanie chorób oczu, co wynika z utrudnionego dostępu do specjalistów. Według danych NFZ z 2019 roku[1] województwo mazowieckie znalazło się w niechlubnej czołówce regionów pod względem czasu oczekiwania na wizytę w poradni okulistycznej. 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w pozostałych – tyle średnio w 2019 r. musieli czekać na wizytę mieszkańcy Mazowsza. Sytuacja z roku na rok się poprawia, ale nadal niewystarczająco.
Dlatego samorząd województwa mazowieckiego w ubiegłym roku rozpoczął pilotażowy program bezpłatnych badań wzroku. Do tej pory odbyły się one już w Żyrardowie, Płocku, Bodzanowie, Ciechanowie, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Legionowie i Warszawie (Wilanów).
– Badania cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców Mazowsza. Udało się już przebadać ponad 2000 osób. Teraz swój wzrok mogą sprawdzić mieszkańcy powiatu łosickiego. Zachęcamy do udziału w badaniach. Warto o siebie zadbać – mówi marszałek Adam Struzik.
BADANIA PROFILAKTYCZNE
Jak pokazują mapy potrzeb zdrowotnych na lata 2022–2026, w województwie mazowieckim w 2022 roku choroby oka dotknęły blisko 88 tys. pacjentów, z czego 78 tys. było hospitalizowanych. Najczęściej występowały zaburzenia soczewki. W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w kategorii choroby oka i przydatków na Mazowszu udzielono 822 tys. świadczeń. W 2023 roku w szpitalach w całej Polsce było hospitalizowanych ze względu na problemy ze wzrokiem 475 tys. pacjentów. Najczęstszą przyczyną przyjęcia do szpitala była zaćma.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ?
Wystarczy przyjść do Starostwa Powiatowego w Łosicach przy ul. Narutowicza 6. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą długopisu i okularów, jeśli są potrzebne do wypełnienia druków. Po podpisaniu dokumentów należy udać się do rejestracji, gdzie zostanie nadany numer pacjenta, według którego dana osoba będzie miała wykonane badania. Odbywają się one w godzinach od 9 do 17. Warto zaznaczyć, że przy dużej liczbie osób chętnych rejestracja może zakończyć się dużo wcześniej (np. ok. godz. 13), tak aby do godz. 17 każda zarejestrowana osoba została zbadana.
– Zachęcam wszystkich mieszkańców powiatu łosickiego do przyjścia już w najbliższą niedzielę na badania. Pamiętajcie, aby przyjść wcześniej, żeby nie zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych – mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
INFOLINIA DLA PACJENTÓW
Z myślą o osobach zagrożonych utratą widzenia, szukających pomocy dla siebie lub bliskich została utworzona specjalna infolinia działająca w poniedziałki w godz. 16–21 i piątki w godz. 8–13. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 602 63 44 00. Za prowadzenie infolinii odpowiada partner projektu – Retina AMD Polska. Jest to stowarzyszenie, które od 25 lat upowszechnia wiedzę na temat schorzeń siatkówki i plamki żółtej – przyczynach chorób, ich przebiegu, możliwości leczenia i rehabilitacji.
Tylko w latach 2020–2024 samorząd województwa mazowieckiego przekazał ponad 32,2 mln zł na inwestycje na oddziałach okulistycznych w mazowieckich szpitalach i placówkach zdrowotnych oraz ich doposażenie.
– Oszacowanie zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu, we współpracy z samorządem województwa, było moją ideą od wielu lat. Stworzony we współpracy z Katedrą Okulistyki UKSW projekt jest innowacyjnym przedsięwzięciem ze względu na jego pionierski charakter w obrębie całego województwa i niebywale perspektywiczny ze względu na brak w obecnym stanie wiedzy dokładnych danych epidemiologicznych dotyczących chorób cywilizacyjnych oczu. Będzie polegał na diagnostyce mieszkańców w różnych miastach na Mazowszu przez wyspecjalizowaną kadrę medyczną oddelegowaną z Oddziału Okulistyki Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Baza danych zebranych podczas badań może stworzyć bogatą podstawę oszacowania zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu, takie jak jaskra, choroby plamki żółtej związane z wiekem czy retinopatia cukrzycowa – wyjaśnia prof. Agnieszka Kamińska z Katedry Okulistyki UKSW Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Partnerami programu są: Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Oddział Okulistyki UKSW w Warszawie i Stowarzyszenie Retina AMD Polska.
[1] *https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/zestawienia/zestawienie-dotyczace-swiadczen-okulistycznych
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl