Informacje prasowe

Społeczności energetyczne ze wsparciem Mazowsza. Ruszył nowy program!

MIAS_prasa_1200x900.png Autor: Michał Słaby

Samorząd województwa rusza z nowym programem – Mazowieckim Instrumentem Wspierania Społeczności Energetycznych. Pomoc jest skierowana do gmin na rozwój spółdzielni energetycznych i klastrów energii. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Wnioski o dofinansowanie można składać do 26 maja.

Transformacja energetyczna to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją samorządy lokalne. Cenne są więc inicjatywy, które służą budowaniu zdolności wytwarzania, dystrybucji i konsumpcji energii ze źródeł odnawialnych, w tym jej efektywnego bilansowania na szczeblu lokalnym. Takich możliwości dostarczają platformy społeczności energetycznych, które mogą przyczynić się do tworzenia zielonych wysp energetycznych OZE. Pomoc w realizacji takich działań jest celem nowego, regionalnego działania Mazowieckiego Instrumentu Wspierania Społeczności Energetycznych.

– Samorządy stają na czele zielonej zmiany, edukują mieszkańców, realizują inwestycje. Mimo wsparcia unijnego i krajowego wciąż brakuje środków na wdrożenie skutecznych rozwiązań. Proponujemy więc gminom – jako pierwszy region w Polsce – wsparcie finansowe. Przeznaczyliśmy na ten cel 5 mln zł – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W ubiegłym roku odbył się pilotażowy program poświęcony badaniu lokalnych zdolności energetycznych mazowieckich gmin w zakresie wytwarzania, konsumpcji i magazynowania energii, w szczególności pod kątem dywersyfikacji jej produkcji i efektywnego bilansowania zużycia. Wzięło w nim udział 11 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich: Klwów, Dębe Wielkie, Wąsewo, Ożarów Mazowiecki, Wiskitki, Nasielsk, Warka, GąbinStaroźreby, Strachówka i Korytnica.

DLA KOGO?

O dofinansowanie mogą ubiegać się gminy z terenu województwa mazowieckiego, które zdecydują się na dostosowanie narzędzi bądź zbudowanie nowych źródeł OZE pod kątem realizacji zadań własnych na platformie spółdzielni energetycznej bądź klastra energii. W ramach naboru gmina może złożyć jeden wniosek, maksymalna kwota wsparcia to 425 tys. zł, przy czym pomoc finansowa może wynieść do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych

Zakończenie działania w ramach Instrumentu powinno nastąpić nie później niż 28 listopada 2025 r.

NA JAKIE DZIAŁANIA?

Pomoc finansową można otrzymać na zbadanie możliwości utworzenia, utworzenie lub rozwój istniejącej już spółdzielni energetycznej bądź klastra energii, którego gmina jest członkiem, w szczególności w zakresie:

  • analizy sytuacji gospodarczo-energetycznej gminy pod kątem utworzenia lub rozwoju społeczności energetycznej;
  • analizy ukierunkowanych na rozwiązanie kluczowych technicznych problemów zidentyfikowanych na obszarze gminy związanych z zaopatrzeniem w energię i jej transferem;
  • opracowania dokumentacji niezbędnej do pozyskania finansowania lub współfinansowania działań inwestycyjnych w zakresie tworzenia nowych lub dostosowania istniejących źródeł OZE (w tym ich bilansowania);
  • opracowania dokumentacji, w tym wykonanie analiz niezbędnych do uruchomienia działań inwestycyjnych mających na celu tworzenie nowych lub dostosowanie istniejących źródeł OZE (w tym w celu ich bilansowania);
  • opracowania dokumentacji, w tym wykonanie analiz umożliwiających przygotowanie i wdrożenie rozwiązań niezbędnych do poprawy funkcjonowania istniejącej na terenie gminy spółdzielni energetycznej lub klastra energii, w tym związanych z dostosowaniem jej struktury organizacyjnej i narzędzi funkcjonalnych do zmieniającego się otoczenia prawnego i gospodarczego;
  • pokrycia kosztów usługi wsparcia doradczo-organizacyjnego w zakresie tworzenia lub rozwoju spółdzielni energetycznej lub klastra energii.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK?

Wnioski można składać do 26 maja br. wyłącznie za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) na adres elektronicznej skrzynki podawczej: /umwm/SkrytkaESP z dopiskiem „Mazowiecki Instrument Wspierania Społeczności Energetycznych”.

Regulamin, wzór wniosku i szczegółowe informacje dotyczące naboru są dostępne pod linkiem: https://mazovia.pl/pl/bip/komunikaty/mazowiecki-instrument-wspierania-spolecznosci-energetycznych.html.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:

  • 1080x1080.png
    Rozmiar: 352.38 KB, PNG
  • 1200x900.png
    Rozmiar: 453.44 KB, PNG
  • 2143x1109.png
    Rozmiar: 319.99 KB, PNG
  • 25 04 30 Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego.mp3
    Rozmiar: 962.8 KB, MP3
  • 25 04 30 IP Mazowsze dla społeczności energetyczych.docx
    Rozmiar: 134.02 KB, DOCX

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony