Bezpieczeństwo

Czarny punkt wodny

grafika przedstawiająca tonącą postać i napis czarny punkt wodny

Kampania informacyjna dotycząca oznaczania miejsc, w których doszło do dużej liczby utonięć.

Niebezpieczeństwa drogowe czyhające na kierowców oznaczone są na wiele sposobów, tymczasem woda nie daje aż tylu możliwości. Najczęściej wypadki zdarzają się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Ze statystyk wynika, że częściej dochodzi do utonięć nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem. Obserwując wodę z brzegu, nie możemy mieć pewności, co kryje się w głębi – czy w tym miejscu jest silny nurt, gdzie jest dno, czy są wiry, itp.

Dlatego Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Komendą Stołeczną Policji i Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu postanowili zaznaczyć te niebezpieczne miejsca specjalnymi tablicami ostrzegawczymi. Forma tablicy jest bardzo prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast wyrazista typografia i surowa grafika – czytelność.

Tablicami oznakowane są te miejsca, w których do tej pory dochodziło do największej liczby utonięć czy to z racji niebezpiecznych wirów, ukształtowania dna czy też zbytniej brawury kąpiących. Samorząd Województwa Mazowieckiego ma również nadzieję, że tablice będą impulsem do zachowania szczególnej uwagi – zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy najwięcej młodych osób planuje wypoczynek nad wodą.

Załączniki:

  • Wykaz czarnych punktów na terenie mazowsza - 2024 rok.pdf
    Rozmiar: 219.55 KB, PDF
  • Mapa - Czarne punkty wodne (Warszawa) 2024.pdf
    Rozmiar: 3.94 MB, PDF
  • Mapa - Czarne punkty wodne (Mazowsze) 2024.pdf
    Rozmiar: 13.67 MB, PDF

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony