Aktualności - bezpieczeństwo

Ćwiczenie obronne „Mazowsze – 21”

Zabezpieczanie zbiorów muzeum w Radomiu na czas próbnej ewakuacji Autor: Paulina Wardal-Rosińska

W ramach przygotowań do funkcjonowania w wyższych stanach gotowości obronnej państwa, jednostki samorządu terytorialnego, Wojska Obrony Terytorialnej, Policja oraz PSP ćwiczą współdziałanie oraz testują system obiegu informacji.

Kompleksowe ćwiczenia obronne odbywają się cyklicznie. W tym roku weryfikowane są m.in. łączność, logistyka, a także przepływ informacji na poszczególnych szczeblach.

Samorząd Mazowsza działania prowadzi na terenie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Jak informuje zastępca dyrektora do spraw muzealnych Zbigniew Skuza i kierownik stałego dyżuru, podczas ćwiczenia przeprowadzono próbną ewakuację zbiorów radomskiej placówki. Działania wspomagali funkcjonariusze Policji i PSP oraz żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Ewakuacja zbiorów dotyczy sytuacji niespodziewanych, nagłych dlatego pracownicy muzeum powinni działać szybko, aby ograniczyć szkody w zbiorach lub być przygotowanym do przewiezienia ich w bezpieczne miejsce – podkreśla zastępca dyrektora do spraw muzealnych w Muzeum Wsi Radomskiej Zbigniew Skuza. – W ramach ćwiczeń testowaliśmy ewakuację blisko 80 eksponatów muzealnych. Asortyment był różny, od rzeczy małych, ale kruchych, łatwo ulegających zniszczeniu, jak np. szkło,  po duże beczki, kosze itp. Ważne były zarówno sposoby ich zabezpieczenia, jak i czas prowadzonej ewakuacji – dodaje.

Dyrektor Zbigniew Skuza podkreśla, że było to potrzebne doświadczenie, które pomogło nie tylko sprawdzić działania placówki w obszarze sytuacji kryzysowej, ale też zweryfikować dostępne narzędzia i środki.

– Już dziś wiemy, że w przypadku pakowania lepiej sprawdziłyby się skrzynie kompozytowe, a nie drewniane. Warto zainwestować w ich zakup. Pakowaniem i przenoszeniem zbiorów podczas ćwiczeń zajmowali się pracownicy muzeum, ale w czasie wojny może to robić każdy, stąd ciężar takich skrzyń ma istotne znaczenie. W przypadku drewnianych to jest połowa wagi całego ładunku – podsumowuje.

Dzień wcześniej ogłoszono stały dyżur, w ramach którego określono m.in. szczegółowy plan działania. Muzealny konserwator, w wykładzie skierowanym do uczestników ćwiczeń przypomniał też zasady pakowania eksponatów.

– Jest to niezwykle istotny element całego procesu ewakuacji. Odpowiednio zaopatrzone i właściwie opisane zbiory zmniejszają ryzyko ewentualnych strat – zaznacza Zbigniew Skuza.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony