Aktualności - bezpieczeństwo
120 lat OSP Szydłowiec
Marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Rafał Rajkowski wzięli udział w obchodach 120-lecia jednostki OSP w Szydłowcu. Uroczystość stała się okazją do przekazania druhom sprzętu strażackiego.
Nowy sprzęt dla druhów
Strażacy-ochotnicy rozpoczęłi świętowanie uroczystą mszą świętą w kościele pw. świętego Zygmunta, po której druhowie wraz z pocztami sztandarowymi przedefilowali przez rynek. Podczas uroczystych przemówień marszałek Adam Struzik pogratulował jednostce jubileuszu. Przekazał także komplety hełmów i butów strażackich.
– Ochotnicza Satraż Pożarnato formacja, której działania mają wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa całego społeczeństwa. Walka z ogniem, akcje ratownicze podczas klęsk żywiołowych, wypadków samochodowych i kolejowych, jak również niwelowanie zagrożeń ekologicznych oraz niesienie pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach – to tylko niektóre z niezwykle trudnych i niebezpiecznych zadań, jakich z narażeniem życia i zdrowia podejmują się strażacy podczas swojej codziennej służby. Wierzę, że nowy sprzęt pożarniczy przyczyni się do poprawy warunków pracy strażaków i wpłynie znacząco na skuteczność ich interwencji, a tym samym na poczucie bezpieczeństwa obywateli – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Trochę historii
Z dokumentów wynika, że Szydłowiecka Straż Ogniowa, bo taką własnie nazwę nosiła początkowo, powstała w 1899 r. Została podzielona na 4 oddziały, na czele których stali naczelnicy. W skład oddziału wchodziło 20 strażaków, cała straż liczyła 98 ochotników. 24 sierpnia 1910 r. zarząd straży zakupił 18 instrumentów dętych i założono przy straży orkiestrę, która do tej pory bierze udział we wszystkich uroczystościach państwowych, kościelnych i strażackich.
19 czerwca 1919 r. nastąpiło poświęcenie sztandaru zakupionego przez społeczeństwo przy wydatnym poparciu komisarza rządowego władz. Obecnie jednostka liczy 69 pełnoprawnych członków oraz 8 członków honorowych. Druhowie OSP Szydłowiec biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując czołowe miejsca tak na szczeblu gminnym, jak i powiatowym.